Прокурор Евгени Диков е изключително почтен човек с огромна енергия и ще бъда честен да кажа, че по редица дела срещу знакови фигури от организираната престъпност, по които има осъдителни присъди, заслугата е и персонално негова, заяви главният прокурор Борис Велчев, предаде репортер на БГНЕС.
В последното заседание на ВСС, в което участва Велчев, се изказа изключително положително за прокурора от Върховна касационна прокуратура Евгени Диков, който кандидатства за поста на директор на Националната следствена служба. "С Диков се познаваме от началото на 2006 година и от тогава насам почти не съм срещал хора във ВКП, които да се ползват с толкова еднозначна положителна оценка от всички колеги", разказа главният прокурор.
"Диков е кандидатът на надеждата, трябва да гледаме напред", заяви членът на ВСС Румен Георгиев, който доскоро беше зам.-директор на НСлС. "Диков е лидерът, който би могъл да мобилизира енергията, която има в българското следствие, в завършилите право, в хората, които могат да направят едно добро разследване с перспективи за един качествен процес", отбеляза той.
В концепцията си Диков отчита като основен проблем финансирането на разследването и по-конкретно възстановяването на разноските по разследването. "Във Великобритания и Холандия, наред с преценката за обществена опасност на деянието, се преценява и дали разходите по разследването са по-големи от имуществото, което би се отнело при осъждане на извършителя, като в противен случай изобщо не се започва наказателно преследване", отбелязва Диков.
Той подкрепя идеята да бъде изготвен Закон за вещите лица и съдебните преводачи, с който да се създаде централизиран фонд към Министерството на правосъдието "съдебни експертизи", от който да се заплащат разходите за вещи лица, преводачи, както на досъдебното, така и на съдебното производство. Той самият би инициирал законодателна промяна в тази посока, ако оглави следствието.
"Основен проблем остава и недостатъчната натовареност на следователите, делата, които съгласно НПК са от изключителна компетентност на следователите остават екзотика в ежедневната им работа", твърди той и застава зад идеята да се направят промени в НПК за разширяване на кръга от разследвания, които по силата на закона са от изключителна компетентност на следователите. За него проблем е и неизпълнението на методическите функции на НСлС по отношение на следствените отдели в окръжните прокуратури.
Според него самите методики, разписани още през 2004 година, трябва да бъдат актуализирани. Той е убеден, че има и нужда от ново мотивиране и стимулиране на опитните и подготвени следователи и това трябва да стане със система за поощрения. В работата си ще настоявам за използването на проактивни методи, като използването на служители под прикритие, контролирани доставки и доверителни сделки за разследване във всички възможни случаи, обещава той. Според него видеоконферентни връзки трябва да се използват и при разпити на хора, намиращи се в страната, не само на такива, които се намират в чужбина. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар