До 9 ноември Министерството на здравеопазването ще организира среща на експертно ниво с представители на организации на родители на деца с увреждания.

Това обещание получиха представителите на тези организации на днешния протест пред министерството, предаде репортер на БГНЕС.

Огромно недоволство в събралите се около стотина протестиращи предизвика фактът, че представителите на министерството, които излязоха пред сградата, отказаха да застанат и да говорят с тях. Вместо това служителите на МЗ избраха да застанат пред трибуната, предоставена от няколко камери на национално представени медии, а като обяснение за нежеланието да се срещнат с протестиращите те изтъкнаха, че протестиращите не са част от одобрените от пациентски организации, с които то работи.

По думите на говорителка от МЗ е взето мнението на протестиращите в предвид по въпроса на лекарствената политика. Не следва да се забравя обстоятелството, че всичко е свързано с бюджетните средства на НЗОК и МЗ, добави тя. Ние преди февруари следващата година не можем да включваме нови заболявания, каза още служителката на министерството.

Докато от министерството даваха изявленията си пред националните медии, недоволството на стоящите на десетина метра от тях протестиращи се увеличаваше. "Какво трябва да направи гражданското общество, когато институциите продължават да наглеят, да се правят че не забелязват хората, които имат реални проблеми?", възмути се от трибуната един от организаторите на протеста.

По неговите думи министърът на труда и социалната политика е приел техните искания за работна среща, но само ако тя е организирана от министъра на здравеопазването. "Значи едно министерство иска да комуникира, друго не иска. Един иска да чува, друг не. Отговорните институции се гаврят с болните деца и техните родители. Това е страшно и това ние позволяваме да се случва вече с години ", коментира протестиращият.

Оказа се, че държавата не е готова за нашите проблеми и не иска да решава нашите проблеми, заяви Илияна Пирянкова от фондация "Едни от нас". "Министър Дянков каза, че няма нужда от пенсионери, от инвалиди, явно и ние сме тези, от които няма нужда. Само че ние смятаме, че трябва да се решат първо проблемите на децата, трябва днес да решим проблемите, което ще им даде възможност утре да живеят достойно", продължи тя.

Ние не сме лош материал, а децата ни са нашите съкровища. каза още представителката на фондацията. Според нея трябва на първо място да се направи единен регистър на хората с увреждания, и по-специално – на децата. "В Националната програма за редки болести един от приоритетите е създаването на такъв регистър, а срокът е до 2009 г. Три години чакаме да изпълнят това, което са обещали", информира протестиращата.

Ние не искаме нещо повече от това, което е залегнало в програмата, продължи Пиряновска. "Гласуват се едни бюджети, чакаме това да се свърши, нищо не се прави. От създаването на Национален регистър могат да се приемат ефективни мерки, да се гласуват за следващия бюджет. Преди това да се направи всичко е на парче, прави се нещо дребно, което не помага нещата да се променят", заяви представителката на фондацията.

Нашите искания са да ни подсигурят адекватно лечение, помощни средства, които са подходящи за деца, защото всяко едно дете е с различни нужди, каза пред БГНЕС майка на дете с увреждания. "В България помощни средства за деца до 18 г. не съществуват, социалното министерство наистина отпуска някакви средства, но те не стигат до никъде", каза тя.

Майката се оплака също, че жилищните блокове не са приспособени за деца, и дори възрастни инвалиди. Всеки ден тя се сблъсква и с проблемите, предизвикани от неадекватността на градския транспорт спрямо децата с увреждания. А защо служителите на министерството не говориха директно с протестиращите днес тя коментира с думите "Защото сме им неугодни"./БГНЕС