Това не е официална позиция на ЕК, която да е излязла към България. Така вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов коментира по БНР предупреждението за нов междинен доклад от ЕК след избора на конституционни съдии в парламента.
Бихте ли ми казали къде е официалната позиция на ЕК. Има въпрос, който е зададен от журналист от БНР. Има отговор, който е прочетен, написан от говорителя на ЕК. Това не е официална позиция, която да е изпратена към България. Ние имаме официална кореспонденция, каза вътрешният министър.
Точно в тази връзка парламентът изпрати писмо до господин Барозу, за да видим дали това е европейската позиция.
Вътрешният министър коментира скандалния избор на Венета Марковска за конституционен съдия, след който последва предупреждение от ЕК, че е възможен междинен доклад заради съмнения и подозрения в търговия с влияние. Изборът на един конституционен съдия трябва да бъде на база на неговите професионални качества. Защото доколкото знам всички четирима кандидати, подобен укор относно тяхната професионална подготовка нямаше и разбира се на дневен ред излезе това, което сме го наблюдавали и по всяка вероятност ще го наблюдаваме и за в бъдеще - компроматна война.
Според Цветанов сигналът срещу Марковска е анонимен, "доколкото знам няма адресат". Аз не искам да влизам в този дебат, защото този дебат беше проведен в парламента. Що се отнася до избора на конституционни съдии, това е парламентарната квота, така че парламентът е този, който е преценил на база материалите, които имат, посочи Цветан Цветанов. Мога да кажа, че кандидатът, който ГЕРБ издигна е Анастас Анастасов мисля, че успя да покаже професионализъм. Що се отнася до Венета Марковска, тя е предложена от независими депутати, които впоследстие получиха подкрепата от парламентаристи от всички парламентарни партии. Така че нямам отношение като представител на изпълнителната власт.
За срещата на зам.-министъра на вътрешните работи Веселин Вучков с Марковска Цветанов каза, че никой по никакъв начин не се опитва да подлага натиск. Тази среща въобще не бих искал да я слагам като нещо важно, защото от тази среща не са последвали никакви решения, които да са били на база някакъв натиск.
По повод коментара в БГНЕС на Иванка Иванова, че отлагането ни за Шенген е цената за отказа от реформи, Цветанов каза, че иска да направr едно уточнение – влизането в Шенгенското пространство няма никакво значение какви са допълнителните условия, заложени от ЕК към България или към която и да било друга членка в ЕС. Влизането в Шенгенското пространство има критерии, които България и Румъния са изпълнили към март месец 2011 г. и единственото, което в момента трябва да бъде взето, това е политическото решение, а знаете, че в последните години имаше доста вътрешнополитически проблеми в някои държави от ЕС, посочи Цветанов, визирайки Холандия.
Отиването към такъв анонс не е правилен, смята той. Оценките се правят по механизъма за оценка за напредъка в борбата срещу корупцията, организираната престъпност и реформите в съдебната система. Да, може би по някакъв начин с определени действия или решения да се провокират определен дебат, но в не малката си част той е провокиран от вътрешно несъгласие, неодобрение от политически сили и партии, които имат възможността чрез определени канали да формират подобен въпрос и да дадат конкретен отговор, който ще е удобен за политически дебат в България, твърди Цветанов. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар