ВСС отложи приемането на становище за изказване на вътрешния министър Цветан Цветанов за четвъртък. В продължение на няколко часа кадровиците обсъждаха становище за това, предаде репортер на БГНЕС.
Комисия "Публична комуникация", която поиска да бъде въведена точката, я оттегли след няколко часа, защото не успя да прецизира текста с всички предложения, които бяха направени днес. А иначе по време на дискусията мненията за становището бяха разделени върху това дали то бъде принципно или конкретно и така да се отнася до изказването на вътрешния министър Цветан Цветанов пред БНР от неделя. В него вицепремиерът разкритикува конкретни съдии и съдебната система заради някои от т. нар. "знакови дела", по които бяха произнесени оправдателни присъди - това срещу за бизнесмена Марио Николов и срещу бившия военен министър Николай Цонев.
Галя Георгиева първа взе думата по време на дискусията и посочи, че не бива ВСС да допуска каквато и да е намеса в работата на магистратите. Тя се съгласи, че в последно време има много оправдателни присъди по т. нар "знакови дела", но посочи, че е крайно време е да се направи анализ за да се види кое звено от съдебната система дава некачествена работа. "Злоупотребява се в медиите и в тези изявления на отговорно държавни мъже като непрекъснато вината се хвърля върху съда. Не бива по никакъв начин цялата вина да се стоварва върху съда и върху съдиите", категорична бе Георгиева.
Васил Петров заяви, че застава категорично зад становището на ВСС. "Ние не трябва да допускаме да се коментират особено от лица заемащи отговорни държавни позиции в страната, дела, в които няма влязъл в сила съдебен акт. Да изразим по принцип несъгласието си от намесата в работата на съдебната власт. Несъгласие с опитите за намеса в съдебната власт", посочи той.
Така дискусията около становището се разрази около това дали то да е конкретно за изказването на министър Цветан Цветанов, или то да бъде принципно. Галя Георгиева обаче посочи, че ако кадровиците премълчат, ще неглижират работата на всички действащи магистрати и ще ги поставят в унизително положение. Юлиана Колева предложи към това становище да се даде знак, че във ВСС съзнаваме проблемите, които има. Калин Калпакчиев, който всъщност е един от засегнатите от изказването на вътрешния министър заяви: "Не бих подкрепил разбирането, че лишавайки становището от конкретика, ние ще го направим принципно, по – скоро ще го направим неясно. Задължение на ВСС е конкретно да защитава съдебната независимост и ние така я защитаваме".
Румен Георгиев посочи, че със становището идва да се напомни, че съдебните дела ги решава съдът и за разделението на властите. Камен Иванов пък посочи, че има конкретен случай и по него може да реагираме и от него ние правим генерални виждания. Ние не готвим литературно изложение, за да бъде отложено гласуването, за да бъде редактирано, каза той. "Поел съм ангажимент, който и когато бъде нападан по начин, по който аз не споделям да го защитавам",посочи Иванов. Той призова колегите си във ВСС да дадат знак на магистратите, че трябва да работят по вътрешното си убеждение и ще ги защитават и "те трябва да го знаят това нещо днес преди да се приберат от работа по домовете си".
По време на дискусията имаше предложение в становището да се посочи и изказването на Гюнай Сефер от събота, в което той замеси името на друг член на ВСС Елка Атанасова, избрана от прокурорската квота. Самата Елка Атанасова заяви пред членовете на съвета, че за 3 години като окръжен прокурор не е наблюдавала дела срещу Гюнай Сефер и няма дела срещу него в Окръжна прокуратура Благоевград. Тя каза, че твърдението на Сефер е клевета, освен това е неточно. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар