Германският канцлер Ангела Меркел написа писмо до американския президент Барак Обама, в което го поздравява за преизбирането му и изразява задоволство от сътрудничеството им в борбата със световната икономическа криза.
"Дълбоко ценя многобройните ни срещи и разговори по всички въпроси, свързани с развитието на германско-американските и трансатлантическите връзки, не на последно място и за преодоляването на глобалната финансова и икономическа криза", пише в писмото, публикувано от канцеларията на Меркел.
Тя допълва, че двамата с Обама са работили заедно в тясно сътрудничество в последните години в дух на приятелство и посочва, че се надява той скоро да посети отново Германия. Канцлерката посочва и сътрудничеството им в Афганистан, където Германия има третия най-голям военен контингент след САЩ и Великобритания, и по усилията за убеждаване на Иран да се откаже от ядрената си програма.
"Очаквам с нетърпение да продължим това сътрудничество, така че двете ни страни да останат една до друга в справянето с важните външнополитически и икономически предизвикателства, пред които сме изправени като приятели и съюзници", пише още Меркел. "Пожелавам ви трайна сила и успех във втория мандат пред вас", завършва канцлерката.
Британският премиер Дейвид Камерън също поздрави Обама за преизбирането му. "Сърдечни поздравления към моя приятел Барак Обама. Нямам търпение да продължим да работим заедно", написа Камерън в Туитър тази сутрин. Британският премиер изпрати туита при посещението си на лагер със сирийски бежанци в северната част на Йордания, недалеч от границата със Сирия. Това е последен етап до обиколката му в Близкия Изток.
"Наистина ценя работата си с него в последните години и нямам търпение отново да работя с него в идните четири години", посочи Камерън в отделно комюнике. "Има толкова неща, които трябва да направим, трябва да възстановим световната икономика и искам да видя търговско споразумение между ЕС и САЩ", допълни той. "Тук, в Йордания, чувам ужасяващи истории за случилото се в Сирия, така че едно от първите неща, които искам да обсъдя с Барак Обама е как можем да постигнем повече в опит за разрешаване на тази криза", допълни британският премиер в комюникето.
Френският президент Франсоа Оланд поздрави Барак Обама с преизбирането му в Белия дом, като изрази задоволство от "ясния избор" на американците за "открита и солидарна Америка, ангажирана напълно на международната сцена". "Изказвам ви от името на всички французи и от мое собствено име, най-сърдечните си поздравления. Това е важен момент за САЩ, но също и за света", съобщи Оланд в комюнике на Елисейския дворец. "Вашето преизбиране е ясен избор в полза на отворена, солидарна, напълно ангажирана на международната сцена Америка, съзнаваща предизвикателствата пред нашата планета - мира, икономиката и околната среда", допълни френският президент.
"Убеден съм, че по време на новия ви мандат ще засилим още повече нашето партньорство, за да подкрепим връщането към растеж на икономиката в нашите страни, за да се борим с безработицата и за да намерим решения на кризите, които заплашват най-вече Близкия Изток", посочи Оланд.
Китай поздрави американския президент Барак Обама за преизбирането му, съобщи говорителят на китайското външно министерство. Той посочи, че президентът Ху Цзинтао и премиерът Вън Цзябао са му изпратили общо поздравление.
Вицепрезидентът Си Цзинпин, който в идните дни се очаква да оглави Китайската комунистическа партия (ККП) и следователно цял Китай, също изпрати подобно съобщение на американския си колега Джо Байдън, съобщи говорителят Хун Лей. "В нова историческа епоха искам двустранните ни отношения, основани на конструктивно сътрудничество, да навлязат в нов стадий", заяви президентът Ху Цзинтао в посланието, цитирано от китайското външно министерство. В четирите години на първия мандат на президента Обама, "благодарение на общите усилия на двете страни, отношенията Китай-САЩ регистрираха положителен напредък", заяви още говорителят на китайското външно министерство на ежедневен брифинг.
В Афганистан, където американски войници се борят и умират в най-дългогодишния конфликт с участието на Америка, преизбирането на президента Барак Обама е посрещнато с мълчание, въпреки че именно по негово време САЩ увеличиха значително военното си присъствие там, за да помогнат за изграждането на страната. Чуждестранните сили се подготвят да напуснат Афганистан в края на 2014 г.
За момента няма реакция от афганистанското правителство, тъй като президентът Хамид Карзай заминава за среща в Индонезия, а други официални представители заявиха, че нямат коментар на резултатите от изборите. Преди време обаче афганистанският президент заяви, че резултатът няма да повлияе съществено на Афганистан, тъй като стратегията на САЩ към страната вече е установена. /АФП
Коментари
Добави коментар