България има първия одобрен проект по инициативата JESSICA – за общинския пазар на Стара Загора, съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, предаде репортер на БГНЕС.

Павлова откри дискусия на тема: "Инвестиционни възможности в рамката на инициативата JESSICA. Постигнат напредък и следващи стъпки".

Проект на Столичната община също е на финалната фаза и това е проектът за "Женския пазар" в София, посочи Павлова. "Имаме свободен ресурс от 160 милиона лева, с който могат да бъдат реализирани проекти, свързани с градското развитие. Надявам се, още в следващите месеци да имаме инициативи", подчерта министър Лиляна Павлова.

"Виждам движение, което е изключително положително. Това ще ни даде възможност да видим как на практика ще прилагаме JESSICA", каза още тя. "Финансираме всякакви проекти, свързани с градското развитие, с облика на градовете. Най-вече проекти, които са свързани с генерирането на приходи. Това са проекти, свързани с ледени пързалки, спортни съоръжения, развлекателни центрове, лунапаркове. Много идеи могат да бъдат разгледани – всичко това, което може да подобри градската среда", обясни министър Павлова.

За нас тази инициатива е изключително важна, защото това е възможност за България да покажем, че и в пилотните инициативи можем да бъдем първи, заяви Деница Николова, ръководител на управителния орган на ОП "Регионално развитие" 2007 – 2013 г. Важно е да сме активни за този програмен период, посочи тя.

Фокусирахме се върху седемте големи града – там, където нуждите са най-големи, допълни Николова. Избрахме два фонда – първият обслужва изцяло всички проекти на територията на столицата – Фондът за устойчиво градско развитие на София. Той разполага с близо 50 милиона лева, които трябва да бъдат инвестирани до средата на 2015 година в реализацията на приходоносни проекти. Вторият фонд е Регионалният фонд за градско развитие. Той разполага с ресурс от близо 111 милиона лева. Тези средства ще бъдат вложени на територията на шестте големи града – Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора и Плевен, обясни Николова.

"Фондовете имат своето изискване – до края на следващата година да са инвестирали 50% от ресурса, да са го вложили в проекти. В рамките на следващата година имат едно предизвикателство – да съберат максимално много проектни идеи, в които да вложат средства", каза Деница Николова. "До момента оперативната програма изцяло безвъзмездно финансира общините. Търсим висока социална и обществена полезност на проектите. 50% от средствата трябва да бъдат финансирани до края на следващата година. Надявам се на активното участие на бизнеса", подчерта Николова. /БГНЕС