"Това, което си спомням е, че Тодор Димов стреля по полицаи", заяви премиерът Бойко Борисов. Той коментира решението на Европейския съд по правата на човека в Страсбург, който осъди България за нарушаване на правото на живот на Тодор Димов – Чакъра, предаде репортер на БГНЕС.
През декември 2003 година по заповед на главния секретар на МВР, по онова време Бойко Борисов, Чакъра бе обстрелван с гранатомет в собствената си къща в Харманли, а после следствието прие, че той всъщност сам се е взривил с ръчна граната.
"Той се самоуби, много добре знаете. Той цял ден държа полицаи за заложници и стреля с калашник срещу тях. Като полицейски шеф никога не съм допускал да стрелят по полицаи", каза още Борисов. На въпрос не се ли чувства отговорен, премиерът отговори кратко и ясно: "Не".
Делото в ЕСПЧ е образувано по жалби на двамата сина на Чакъра Добромир и Данаил и съпругата му Вера. Евросъдът им присъжда общо 50 000 евро обезщетение за неимуществени вреди, както и 4684 евро за адвокатите им.
Европейският съд приема, че е налице нарушение на чл. 2 от конвенцията за правата на човека – право на живот, което може да бъде отнето само при изпълнение на присъда или когато това е "абсолютно необходимо" за: защита от незаконно насилие, за осъществяване на правомерен арест или при предотвратяване на бягството на лице, законно лишено от свобода, както и за действия за потушаване на бунт или метеж, предприети в съответствие със закона, отбелязва "Правен свят". Нарушенията, които ЕСПЧ констатира, са в два аспекта – неприлагането на стандарта за "абсолютната необходимост" на употребата на сила, както и заради неефективното разследване, което не е изследвало ключовия въпрос за употребата на сила.
Убийството на Чакъра през декември 2003 г. предизвика голям публичен скандал и постави множество въпроси за стандартите в работата на МВР, които за съжаление и до днес не намериха адекватен отговор – нито от политическата власт, нито от съдебната, която регистрира поредния си провал в този случай. Макар че е известно, че Чакъра е сам в къщата, в операцията по задържането му участва рекордно количество полиция – 39 полицаи от Регионална служба "Полиция" в Харманли, шестима полицаи от РДВР- Хасково, 16 души от РПУ -Свиленград, 30 души от Специалния отряд за борба с тероризма(СОБТ), 19 служители на гранична полиция, трима психолози от Института по психология на МВР и накрая – лично главният секретар на Министерството на вътрешните работи, който пристига триумфално да ръководи цялата тази полицейска армия, вече ситуирана, за залавянето на един дребен престъпник. /БГНЕС
Коментари
помним
Нямам против да си платя дял от 2-3 стотинки (една седеммилионна) за делото, заплатите на всички замесени и използваните боеприпаси.
И за още десет/двайсет такива - после мутрите щяха да се скрият в миша дупка. А какво стана - едно мишле опукаха, а котараците станаха лъвове.