Европейската комисия прогнозира растеж на българската икономика с 0,8% тази година и със съответно 1,4% и 2,0% през 2013 и 2014 г. Това става ясно от доклада на Комисията с икономическите й прогнози за 2013 и 2014 г., представен от еврокомисаря по валутната политика Оли Рен.
Комисията прогнозира още, че безработицата в страната ни ще бъде 12,7% тази година и съответно 12,7% и 12,5% през 2013 и 2014 г. Износът на стоки и услуги ще постигне растеж от 1,7% тази година и от 3,4% и 4,4% през следващите две години. Вносът също ще нарасне с 4,6% тази година и с 5,3% и 5,7% в идните две години. Комисията прогнозира още инфлация от 2,5% тази година и съответно 2,6% и 2,7% през 2013 и 2014 г.
Комисията прогнозира, че растежът на икономиката ще продължи, като вътрешното търсене ще бъде двигател на възстановяването. Износът се очаква да допринесе негативно за растежа през 2012 и 2013 г. и в по-малка степен през 2014 г. Въпреки неблагоприятното икономическо положение в ЕС и като цяло слабият трудов пазар в България БВП се очаква да нарасне, подкрепен от като цяло стабилната вътрешна икономическа среда и относително силните публични финанси, които затвърждават доверието на потребителите. В същото време данни от последните месеци в банковия сектор показват тенденция към понижаване както на лихвите по депозитите, така и на лихвите по заемите. По-ниските лихви по заемите се очаква да подкрепят скромен растеж на кредитите с възможно въздействие върху потреблението.
Потреблението на домакинствата се очаква да се възстанови още през 2013 и 2014 г. при продължаващо нарастване на реалните доходи и постепенно възстановяване на доверието на домакинствата. Инвестициите се очаква да бъдат подкрепени първоначално от проектите на държавния сектор, финансирани от ЕС. Инвестициите в частния сектор също се очаква да нараснат спрямо сегашните сравнително ниски следкризисни равнища в съответствие с възстановяването на икономиката. Тенденциите в износа се очаква да следват очакваното постепенно възстановяване на пазарите в ЕС през 2013 г. Предвид високия процент на вноса във вътрешното българско потребление и инвестициите, балансът по текущата сметка се очаква да регистрира дефицит от 2,5% от БВФ до 2014 г.
ЕК посочва, че големият риск пред страната ни е обрат в настоящия положителен импулс във вътрешното потребление заради продължаващите проблеми в еврозоната. Тя отбелязва, че в най-добрия случай износът може да се развие по-благоприятно, ако тенденцията в миналото на растеж на световния пазар на акции се възобнови.
Намаляващата заетост отразява силния спад на работната ръка заради негативните демографски тенденции. Безработицата се очаква да нарасне от 11,3% от активното население през 2011 г. до 12,7% през 2012 г. и да остане като цяло непроменена в обозримо бъдеще. Трайната слабост на трудовия пазар може да доведе до нарастване на безработицата в дългосрочен план.
Дефицитът се очаква да намалее от 2% от БВП през 2011 до 1,5% тази година. Първата половина на 2012 г. беше белязана от изключително силната събираемост на данъци, главно доходи от ДДС, които нараснаха заради силното вътрешно търсене и вноса. Освен това правителството направи важна стъпка напред, като подобри спазването на данъчното законодателство чрез свързването на касовите апарати на търговците с Националната агенция по приходите считано от април 2012 г. Подобни мерки бяха взети за подобряване на спазването на законите в областта на акцизите и вносните мита.
Фискалният дефицит ще остане 1,5% през 2013 г. и малко ще намалее до 1% от БВП през 2014 г. Въпреки че благоприятните тенденции относно приходите се очаква да продължат през 2013 г., разходите също се очаква да нараснат значително. Комисията основава данните си на мерките, включени от правителството в проектобюджета за 2013 г., внесен в парламента в началото на октомври. Той предвижда увеличаване на пенсиите с 9,3% от 1 април 2013 г. Общият брутен държавен дълг се очаква да нарасне от около 16,5% от БВП през 2011 г. до 18,5% от БВП през 2014 г. /БГНЕС
Коментари
Анонимен
пише се "ръст" ;)
Анонимен
не се смей! раста е много хубаво нещо. то и раста като икономиката ни - сбъркан. някой знае ли защо в бурото по труда отказват да записват безработни? заповед на министъра или да не надвишат случайно данните дадени от НСИ?