Никакви тайни договорки не са се правили, никакви тайни преговори не са се водили. Това каза икономическият и енергиен министър Делян Добрев, който представи проекта "Южен поток" в икономическата комисия в парламента, предаде репортер на БГНЕС.

Добрев обясни, че това е така, защото параметрите на този проект са определени още с междуправителственото споразумение през 2008 г., ратифицирано от НС. "Това, което е станало от тогава до сега са технически стъпки в посока – вземане на окончателно инвестиционно решение", обясни министърът. Той посочи, че окончателното инвестиционно решение не е подписване на "някакъв договор или някаква допълнителна договорка, а е протокол от акционерите за това, че те решават да преминат на следващата стъпка".

По отношение на това дали до този газопровод ще имат достъп трети страни, Добрев каза, че този въпрос ще бъде разискван и уточнен на нивото на Европейската комисия, защото този въпрос не засяга само България.

Има два варианта за трасе през българска територия. В първия вариант обща стойност за изграждане е 3 308 650 000 евро, а във втория вариант цената е 3 323 890 000 евро. Избрано е и трасе, с около 20 млн. евро по-евтино. Входната точка е около Провадия и изходна - Сърбия. Сръбската част е 450 км, а у нас 538 км.

Изпълнителният директор на БЕХ Михаил Антонов каза, нито държавата, нито БЕХ ще поемат някакви гаранции по проекта. Валентин Станчев от консорциума-проектант посочи, че се налага голяма част от това трасе да се състои от две тръби и се налага около 75% от трасето да се дублира с втора тръба. По трасето ще има три компресорни станции.

Подписването за ОИР за Южен поток ще бъде следващата седмица най-вероятно сряда или четвъртък, а не в петък, защото е ден на траур, посочи Добрев.

БГНЕС