Към момента ни е 7,2 млрд. лв. фискалният резерв и още 1 млрд. чакам да ми плати Брюксел до края на този месец.

Имаме пълните уверения на президента Барозу, че сме изрядни по лотовете на магистралите. Това заяви премиерът Бойко Борисов в изказването си пред участниците в семинара на групата на ЕНП в Комитета на Регионите "Градското измерение на политиката на сближаване", предаде репортер на БГНЕС.

Организаторите бяха съобщили в началото, че премиерът на страната няма да може да дойде, независимо, че е предвиден в програмата, но той неочаквано намери време за това.

Не е честно да сме извън Шенген, България е пример за своите съседи, изпълнили сме 100% критериите", заяви Борисов.

Министър-председателят говори за всекидневния бежански натиск по границите ни от Сирия, Ливан, Тунис и други страни. Натискът е огромен, Румъния няма този проблем. Стотици бежанци храним всеки ден в нашите бежански центрове, харчим пари, строим сгради, не е честно така да се подхожда към България, изрази възмущението си той. И се надявам ЕНП да вземе по-остро отношение по този проблем, добави Борисов. Не е честно. Ние ги спираме и сме надеждна охрана на границата на ЕС, а сега, когато харчим толкова пари, заради една партия в Холандия - не е честно да сме извън Шенген, обясни той.

Преди 6-7 месеца бяхме атакувани от опозицията, че сме изяли фискалния резерв, но това беше по простата причина, че те никога не са работили с еврофондове и не знаят как се работи, посочи той. Защото на тях им бяха спрени всички европейски фондове, нещо подобно, което се случва в съседна Румъния. Какво направихме ние - кофинансираме от фискалния резерв и в същото време, не забравяйте, че сме в най-голямата финансова криза. Ние строим повече, отколкото за 20 г. са построили, категоричен е Борисов.

Положихме доста усилия по усвояване на европейските фондове - над 30 и няколко пъти усвояваме повече от предишното правителство, уточни премиерът. 95 % от парите за България от ЕК сме ги договорили и се надявам до края на мандата да бъдат усвоени, добави той. Ако погледнете колко струват метрото, магистралите, жп линиите в България и в другите европейски страни, ще видите озадачаващи разлики, отбеляза Борисов. Средно в България километър магистрала е 2,5 милиона евро, нашите съседи в Гърция със същата природа са по 16-17 милиона евро. Километър метро в България е около 32-33 милиона евро. Една и съща машина копае тунелите, но в други страни цените са два и три пъти по-високи, според премиера. Три пъти по-скъпо едно и също нещо, акцентира той.

Гордея се с публичните и прозрачните процедури в България, подчерта Борисов. Неслучайно Барозу дойде да ни открие археологическите музеи и столичното метро. Кофинансираме огромни инфраструктурни проекти, за които в България само са си мечтали хората. С еврокомисаря Хаан се разходихме от България до Румъния и обратно, припомни Борисов за Дунав мост 2 - един абсолютно провален проект от предишното правителство. Заварихме го на 15% изпълнение, а е започнал от 1998-1999 г., за половин година сме направили останалото. "Същото е с магистралите. "Струма" вече е на чакъл, догодина май месец ще е готова", даде той втори пример.

Завчера мина на първо четене последният ни бюджет за мандата и в него бюджетният дефицит на България е под 2%, външният дълг ни е 18 процента, отвори Борисов темата за финансите за 2013 г.

Ние сме приели принципа на Германия – колкото пари изкараме, толкова да харчим. По този начин не задължаваме следващите поколения да ни плащат дълговете. Ако ЕНП го въведе като изискване и критерий дори за членство в ЕНП, центристко-десните правителства на ЕНП да бъдат задължени да спазват 3-процентния дефицит и под 60% дълг, защото всичко останало е популизъм и социализъм, отсече Борисов.

Трябва ясно да се ограничи лъжата на социалистите към хората. Всеки иска да вдига пенсиите и заплатите. Ако това ще ни доведе до Гърция или това, което се случва в Испания, Италия, Португалия, това е цена, която не трябва да се плаща, защото ще разбие и съюза, убеден е Борисов.

Политиката на ЕНП трябва да е такава, е неговото становище.

Това, което се договорихме с Европейската инвестиционна банка и с всички кметове извън София, е максимално да ползват капацитета на банката. Не само кредитирането, експертизата на ЕИБ е най-ценна. Когато Европейската инвестиционна банка е въвлечена в тези проекти, първо Европейската комисия й вярва много, и второ – имаме най-добрия посредник с администрацията от Брюксел. Спокойно мога да кажа на кметовете: Колеги, използвайте капацитета и експертизата на Европейската инвестиционна банка. Това си е нашата банка – банката на ЕС, призова Борисов.

България е пример за нашите съседи, смята Борисов. В Сърбия са във фактически банкрут, в Гърция виждате какво е положението, в Румъния спряха европейските програми в четири сфери, а ние се стараем много", убеден е премиерът. /БГНЕС