Няма абсолютно независима власт. Разделението на власти е създадено, за да може едната власт да контролира другата власт. Това каза пред Дарик радио Бойко Найденов, директор на Националната следствена служба и временно изпълняващ длъжността главен прокурор.

Повлияването на властите една от друга Бойко Найденов обясни с думите, че това е нещо нормално, след като половината от членовете във Висшия съдебен съвет се избират от законодателната власт, което пък избира и изпълнителната власт, а тя е свързана с определена партия.

И.д. главният прокурор даде да се разбере, че обвинението няма да се занимаваме специално с Венета Марковска, освен ако се докаже престъпление. Прокуратурата няма функция да оневинява, всеки би следвало сам да се защити, заяви Найденов по повод искането на Марковска да бъде проверен автора на сигнала срещу нея, подписал се като Георги Тонев Колев.

Според заместника на Борис Велчев дебатът около избора на съдия Венета Марковска за член на Конституционния съд е излязъл извън рамките на нормалното. "Дебатът излезе извън рамките на нормалното", каза той. "Ако наистина един магистрат, особено кандидатиращ се за такава висока длъжност, няма чувството и усещането, че няма нищо, с което да може да бъде атакуван и не може да намери своята достойна защита, явно нещата са доста сложни", каза директорът на НСлС. "Ако бях на местото на г-жа Марковска бих се замислил", допълни той. Според него, не може държавата да става заложник на един човек. Той даде пример с директора на ЦРУ, който неотдавна подаде оставка заради любовна афера, така че невинаги трябва да се разсъждава строго в правни категории - правото е изкуство на справедливостта и морала, смята Бойко Найденов.

Прекалено много внимание се отделя за избора на главен прокурор, от няколко месеца прокуратурата дори е спряла работа и чака този избор. Така че нека не го хиперболизираме, заяви Найденов. Очаквам изборът да бъде качествен, за да може начело на прокуратурата да застане качествен човек, коментира още Найденов. Той призова да не се хиперболизира изборът на главен прокурор. Винаги съм се надявал да дойде момент, в който много малко хора ще знаят името на главния прокурор, а прокуратурата да работи тихо и спокойно, заяви заместникът на Велчев. Според него е нормално прокурор да бъде главен прокурор. Найденов подкрепи тезата на Борис Велчев, че седем години са твърде дълъг мандат за поста главен прокурор.

БГНЕС