Бившият премиер на социалдемократите Борут Пахор създаде огромна изненада като изпревари сегашния държавен глава на Словения Данило Тюрк на първия тур на президентските избори в страната. Словения изпитва най-тежката икономическа криза в своята история, пише АФП.

Според предварителните резултати след преброяването на над 90% от гласовете Борут Пахор има 39,49% от гласовете, срещу само 36,49% за действащия държавен глава.

Кандидатът, подкрепен от консервативната партия на власт, Милан Звер, получи доверието на 23,69% от гласоподавателите.

За всички социологически агенции Данило Тюрк беше явен фаворит преди тези избори, за които 1,7 милиона словенци бяха призовани пред урните.

Още при научаването на първите сондажи по време на гласуването Борут Бахор подчерта, че резултатът му превишава значително очакванията.

"Мисля, че посланието на този вот е ясно: заедно можем да направим повече, отколкото можем да си представим", каза той пред журналисти.

Неговото правителство бе свалено в края на 2011 г. от движение срещу болезнената пенсионна реформа и реформата на пазара на труда.

От своя страна Данило Тюрк трудно преглътна отстъпената позиция на фаворит, посочвайки като причина "слабото участие" - според официалните предварителни данни гласувалите са 45,8% и вероятно ще достигнат до около 50%, докато през 2007 г. в изборите участваха 57,7% от избирателите.

"Това е едва първи тур, и е предупреждение към политическата класа от избирателите, които са разочаровани от нашата политика", каза той опитвайки да извади плюсове от лошия късмет.

До втория тур "ще направя всичко, за да покажа принципните разлики между мен и моя съперник", добави той.

60-годишният Тюрк е бил дипломат в ООН и е подкрепен от основната опозиционна партия Листа на Зоран Янкович - Позитивна Словения /Lista Zorana Jankovića – Pozitivna Slovenija/ на кмета на Любляна Зоран Янкович.

Борут Пахор се опира на формацията си Социалдемократическата партия, но и на малката партия Гражданска листа, член на консервативно-либералната управляваща коалиция.

Кампанията на тримата кандидати не предизвика голям интерес сред словенците, достатъчно загрижени от високата безработица /11,6% от активното население/ и мерките за икономии на десноцентристкото правителството на Янез Янша.

Основните синдикати призоваха на 17 ноември към голяма демонстрация срещу мерките за икономии и по-специално срещу намаляването на заплатите на държавните служители и намаляването на социалните помощи.

Словения гласува няколко дни след като рейтинговата агенция "Стандард енд Пуърс" й постави слаба оценка и бяха публикувани не особено оптимистичните данни на Европейската комисия за икономиката на страната. Брюксел прогнозира рецесия от 2,3% тази година и от 1,6% през 2013 г. Държавният дълг на някогашната отличничка, сочена като пример за новоприетите в ЕС държави, достигна 47,6% от брутния вътрешен продукт, което е двойно повече от 2007 г., когато страната премина към еврото. До края на годината дългът може да нарасне до 54,7% от БВП. Това би могло да нареди Словения след Ирландия, Португалия и Гърция като кандидат за спасителен пакет от ЕС, заедно с Испания и Кипър.

Правителството смята да съкрати бюджетните разходи и да съкрати работни места. Като антикризисна мярка се планираше създаването на национална агенция за управление на държавните активи и оздравяване на банките, чиито лоши активи достигнаха 6 млрд. евро. Но заради противодействието на опозицията тези мерки бяха замразени.

Премиерът се ангажира в политика на икономии, за да стабилизира публичните финанси и да получи отново доверието на инвеститорите, за да може страната да намери финансиране на дълговите пазари на поносима цена.

Но начело на крехка коалиция от пет партии той също има трудности с прокарването на реформите, тъй като икономическата ситуация в страната е силно зависима от износа и се влоши в резултат на забавяне на растежа в еврозоната.

В неделя вечерта Янез Янша призова избирателите да гласуват за този кандидат "който подкрепя реформите", особено на пенсиите и банковата система, което се счита от медиите като косвена подкрепа за Борут Пахор за сметка на Данило Тюрк, с когото премиерът винаги е имал конфликтни отношения. /БГНЕС