До 2009 година не сме имали възможността законово да проверяваме законосъобразността на изразходване на средства по проекта АЕЦ "Белене", заяви Теменужка Петкова, директор на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), предаде репортер на БГНЕС.
Попова бе изслушана по време на заседанието на Временната парламентарна анкетна комисия за проверка на всички данни, факти и обстоятелства за решения и действия по проекта АЕЦ "Белене" от 2002 г. до края на месец март 2012 г.
Ние сме извършвали финансови инспекции само по сигнали и конкретни искания. Нямахме законова възможност да се самосезираме, продължи Петкова. В момента, в който имахме искане от прокуратурата за проверка за законосъобразността на обществената поръчка, ние изпълнихме тази проверка, допълни тя.
Депутатът от КБ Румен Овчаров каза категорично, че не приема отговора на директора на АДФИ. Той изброи, че са извършени общо четири проверки, в първите три от които не е намерено нищо, което да сочи, че средствата по проекта са харчени незаконосъобразно. Овчаров каза, че всъщност по време на три проверки държаната финансова инспекция през 2009, 2010, 2011 година не е установила никакви нарушения. Едва при четвъртата си проверка обаче, която е проведена за 5 дена, са констатирани тези нарушения, че споразумението не отговаря на Закона за обществените поръчки. Ако това не е поръчково, не знам кое не е, смята Румен Овчаров.
Петкова категорично не се съгласи с мнението на Овчаров. Във всеки един доклад ние от април 2006 година до 2009 година не сме извършвали проверка за законосъобразност на самите разходи за АЕЦ "Белене". Тези проверки са били направени по три коренно различни теми. Според председателя на комисията Диан Червенкондев Петкова всъщност иска да каже, че от 2006 до 2009 година е имало политически чадър.
Ние твърдим, че не е спазен законът за Обществените поръчки при подписването на договора за обществена поръчка за АЕЦ "Белене". Договор за обществена поръчка няма, не е възложена обществената поръчка, категорична е Петкова. По принцип отговорност по отношение на обществените поръчки носят възложителите на обществените поръчки – в случая Съветът на директорите на НЕК. Бившите директори на НЕК Любомир Велков и Мардик Папазян също присъстваха на заседанието. Процедурата е извършена по Закона за обществените поръчки, заяви в своя защита Папазян и допълни, че отново се поставя въпросът споразумението договор ли е, като е ясно, че споразумението е договор.
Папазян посочи цената на проекта.
Цената на АЕЦ Белене, съгласно нашите финансови консултанти, е 8,5 млрд. евро и то при положение, че е минал срокът от 15 години след пускане на експлоатация на АЕЦ "Белене", т.е. когато са изплатени всички кредити. Той обясни какво включва тази цена.
От управляващите и от СК веднага възразиха, че за първи път чуват тази цифра. За първи път я чуваме и не сме я виждаме в никой от представените доклади. Румен Овчаров обясни, че 8,5 млрд. е цена различна от цена днес. Към настоящия момент числото е по-ниско, но тези са икономически механизми, които тук очевидно няма да се разберем, смята Овчаров. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар