Областният обществен съвет за превенция и противодействие на корупцията (ООСППК) в шуменска област от днес е с актуализиран състав. На заседанието в сградата на областна администрация бе приет правилник за организацията и план за действие през идната година. В Съвета с председател областния управител Димитър Александров влязоха 26 представители на съд, прокуратура, полиция, НАП, Бюро по труда, РИО, ТПП, представители на кметските управи в общините и други институции.
„Мерките, които набелязваме днес не трябва да са изпразнени откъм съдържание, необходима е активна дейност, защото корупционните практики са болезнена тема за обществото ни. Излизат приказки, подмятания за корупция на всички нива и тук е мястото, където трябва да се получава информация, за да се свърши полезна работа“, каза Александров. Той уточни, че е необходимо да се мобилизират представителите на местния бизнес, неправителствените организации, медиите и администрациите на държавната и местна власти, за да се гарантира прозрачността и публичността на административно-управленските процеси, упражняване на граждански контрол и създаване на антикорупционен климат и условия за честна конкуренция в областта.
За целта от началото на идната година областна администрация ще публикува в сайта си периодични отчети за получените и обработени сигнали за корупция, както и за резултатите от направените проверки. За да се реализира тази мярка представителите на местната и държавна власт са задължени според приетия днес правилник в седемдневен срок да изпращат до ООСППК информация за всеки постъпил при тях сигнал за корупция. От своя страна Съвета ще разглежда постъпилите жалби и сигнали с обществена значимост, ще ги препраща до съответните държавни и местни органи и ще прави предложения до Комисията по превенция и противодействие на корупцията към Министерски съвет.
През идната година областният управител ще обяви и приемни дни заедно с представители на териториални звена, а на електронната страница на областта ще има и раздел „форум“, където гражданите свободно ще споделят мнението си.
Областната комисия до момента не е получавала сигнали за корупция, но реши от идната година да изисква 6-месечни доклади от административни звена и общински администрации за постъпили корупционни сигнали и предприетите действия от тях. Представителят на ТПП в Шумен Христо Дечев, определи корупцията като явление с отрицателно съдържание и предложи да се сформира работна група от членове на Обществения съвет, която да набeлежи конкретни съдържателни мерки, индикирани на областно ниво.
ШУМ.БГ
Коментари
ПОТЪРПЕВШ
Абсолютно съм съгласен с досегашните коментари.
Няма смисъл от ОБЛАСТНА АДМИНИСТРАЦИЯ - безсмислена,дублираща институция. Не решава проблемите, напротив, задълбочава и създава нови.
Получават незаслужени възанаграгдения.
123
И каква стана тя - комисията ще проверява сигналите срешу 99 процента от членовете си ! Голям смях !!!
НАСТОЯВАМ
ПРЕДЛАГАМ ГЕОРГИ КОЛЕВ ОТ УНИВЕРСИТЕТА ДА ОГЛАВИ КОМИСИЯ ПО КОРУПЦИЯ В ОБРАЗОВАНИЕТО!!!!!
?
това като темата с ТЕЦ - Шумен. как да се реши проблем като хората са едни и същи и от двете страни? Ще се бият сами по ръцете и ще се нареждат "лоша ръка .. няма да ги вземаш тези пари"
Анонимен
Ралица да оглави комесеята тя е най- чиста.
НПО
Защо в комисията няма нито един член на НПО?
Анонимен
БЛАЗЕ ИМ НА ШУМЕНЦИ! СРЕД КАКВИ ХОРА -ПОЧТЕНИ И МЪДРИ, ЖИВЕЯТ!
Анонимен
данаил данчев от ГПУ-то да оглави комисията на него най- много му прилича !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
do anonimen
пропусна иваило мобифона и д.добрев апартамента,кр.минчев -старата поликлиника и т н
* Коментар транслитериран от системата
0 12