Министърът на културата Вежди Рашидов заминава днес на еднодневно работно посещение в Истанбул, Турция.
Посещението на министър Рашидов е във връзка с подписаната на 6 ноември тази година в столицата ни Спогодба между правителството на Република България и правителството на Република Турция за създаване на Български културен център в Истанбул и Турски културен център в София.
Подписи под Спогодбата за културните центрове положиха министърът на културата на България Вежди Рашидов и министърът на културата и туризма на Турция Ертугрул Гюнай, който бе на официално посещение у нас, съобщиха от пресслужбата на МК.
По време на работното си посещение министър Вежди Рашидов ще се запознае на място и как се изпълнява справедливото решение на правителството на Република Турция да възстанови собствеността на 7 имота на българската екзархия в Истанбул. Решението на Генералната дирекция на вакъфите е резултат и от дългогодишните усилия на Българското църковно настоятелство, на отличния приятелски диалог между правителствата на България и Турция, както и на новоприетото турско законодателство. Имотите, собствеността върху които ще бъде възстановена на българската православна общност, са сградата на Метоха, както и гробище и няколко парцела в престижните квартали "Шишли" и "Бешикташ".
Метохът се намира срещу Желязната църква "Свети Стефан" в Истанбул. Строителството му завършва на 23 април 1850 г., като метохът се превръща в люлка на българското духовно и национално Възраждане. В сградата е имало приют, редакция, печатница и семинария. През 1857 г. в Метоха се открива българско училище "Св. Св. Кирил и Методий". Там са списвани и печатани над 20 български вестника и списания. Отпечатана е и "Библия" на български език. Учредявали се просветителски и търговски дружества. Метохът е представлявал дълга триетажна сграда от дялан камък с 25 стаи, гледащи към параклиса и залива Златния рог. /БГНЕС

Коментари
Българин
Не ни е необходим Турски културен цснтър. Достатъчно добре познаваме турската култура. Впита е чак в костите ни. Да се спре воя и мученето от минаретата- култура промиваща мозъците ни!