ОЛАФ следи изкъсо усвояването на 30 млн. евро от екологични организации, за които има съмнение, че се занимават със "зелен рекет", заяви председателят на Сдружение "Екопрограма" Борис Ангелов, предаде репортер на БГНЕС.

"Вместо тези пари да отидат в БАН, те са усвоени от една неправителствена организация. Става дума за 3 млн. евро европейски пари и още 3 млн. лв. средства от бюджета. Срещу това държавата е получила такъв продукт, според който 35% от територията е защитена и на нея не се допуска никакво строителство и инвестиции", каза Ангелов.

Правителствени ли са някои НПО, риторично попита Ангелов. "Трябва да знаем кой стои зад протестите, които събират хора с идеалната цел да защитят природата. Оказва се, че те са създали стройна организация и като неправителствени организации са влезли в министерствата и са станали част от правителството", заяви Ангелов, като посочи кръга около сина на бившия вицепрезидент Ангел Марин - Симеон Марин, който управлява "Натура 2000".

"Неправителствените зелени организации са станали част от структурите на Министерството на околната среда, а Симеон Марин дори се е обзавел с кабинет на третия етаж на ведомството", посочи Ангелов. Всички инвестиционни проекти трябва да имат ОВОС, за което Ангелов твърди, че ако той не бъде направен от "правилната фирма", на която да платиш като консултант, то нямаш много шансове да спечелиш битката с еколозите. Новите зелени консултанти са съвременните бухалки", каза Ангелов. Симеон Марин бил част от организацията "Зелени Балкани", свързана с бившия директор на природен парк "Витоша" Тома Белев. А чрез платформата "Блулинк" Белев е свързан с братята Андрей и Петко Ковачеви от ПП "Зелените". "Това е партията на кръга "Капитал" и Иво Прокопиев, който влезе в бизнеса на зелените, около проблемите със завода "Каолин", заяви Ангелов.

Ангелов подчерта, че в първите редици на протестите на Орлов мост бяха хора от кръга Капитал. Тези медии подкрепят акциите на "зеления октопод", заяви Ангелов. Интересно е защо "Зелените" мълчат за златодобива, чуди се Борис Ангелов. Защо "зеленият октопод" не атакува замърсители като завод "Каолин" или не се занимава със златодобива, попита още той. Говорим за един "зелен октопод", който погълна десетки милиони левове, заяви той. Според него, така се е създала възможност да се влияе върху всички проекти в България и се налага контрол върху всички инвестиционни намерения.

Във всички министерства, които управляват европейски фондове, експертите са от "зеления октопод", заяви Ангелов. Постоянната работна група на комитета по наблюдения по ПРСР е председателствана от Росен Василев – председател на Фондация "Биоразнообразие". В нея има представители на няколко сдружения от Зелени Балкани, начело с Българското дружество за защита на птиците - Милена Дикова, бившата служителка на МЗХ Вяра Стефанова, която сега е национален координатор на БДЗП. Много мирише на конфликт на интереси, заяви Ангелов. В комитета по наблюдение на ОП "Транспорт" е Даниел Попов, активист на "Зелените" в "За да остане природа в България", Информационен и учебен център по екология, Коалиция България без цианиди. Зелени Балкани имат НПО-представител в ОП "Регионално развитие" - по неофициална информация – един от идеолозите на "Зелените" Петко Ковачев. В ОП "Околна среда" зелените се представляват от Катерина Раковска, съпругата на лидера на "Зелените" Андрей Ковачев. В ОП "Развитие на човешките ресурси" "Зелените" също имат излъчени представители, твърди Ангелов. Интересното е, че всички тези представители са излъчени само и единствено от платформата Буллинк на Петко Ковачев, Андрей Ковачев и Тома Белев, заяви Ангелов.

2 млн. лв. "народна пара" е отишла за екопътеки и заслони в Природен парк "Витоша", посочи той и предложи да се направи конкурс за непорутен заслон на Витоша. Десетки са незаконните обекти, които са изградени на Витоша, продължи той и допълни, че дори някои се изпълняват в разрез с разпореждания на съда, което е "изключително природосъобразно". Ангелов отбеляза още, че освен всичко това на Витоша се строят и десетки къщи на олигарси. Той припомни, че по времето, когато Тома Белев е бил директор на природния парк, през 2001 г., 550 хектара гора са били обхванати от корояд, както и че пожарът тази година стана точно на това място, тъй като за 10 години гората не е била възстановена.

Борис Ангелов припомни още, че и спонтанните протести на Орлов мост през тази година бяха малко след като Тома Белев беше освободен от поста директор на Природен парк "Витоша", както и това, че по време на протестите "на 10 метра от Орлов мост, при Телевизионната кула, падна голяма сеч на дървета", тъй като първо са били обявени 40 дървета, а са изсечени 4 пъти повече.

Ангелов припомни и за тунела за мечки на стойност 50 милиона евро, изграден на границата с Гърция и че през тунела "не е минала нито една мечка". Стандартите за мечките са високи, за хората – не чак толкова, заяви Ангелов и подчерта, че се падат по 5 милиона евро на мечка и това е "сериозен разход". С толкова пари бихме спасили 10 малки болници, подчерта той.

Георги Първанов ще остане в екологичната история като негов символ – архара, посочи още Ангелов. /БГНЕС