Има ли национален консенсус по политиката на национална сигурност или няма - това е основният въпрос. Ако има - тогава контролният орган се конструира по друг начин, а не както научих днес от един от изказващите се.
Този въпрос повдигна днес синият депутат Иван Костов по време на конференция в НС на тема: "Парламентарен контрол върху специалните служби", предаде репортер на БГНЕС. Член съм на комисия за контрол на ДАНС и когато се обсъждат важни въпроси почти винаги има консенсус, няма политически страсти, призна Костов. Според него именно тогава е силна една държава - когато има политически консенсус по тези теми. Предполагам, че такъв консенсус има в Германия, подчерта той във връзка с днешното участие на Ханс-Йорк Гайгер, бивш президент на службата за външно разузнаване и контраразузнаване на Германия.
Тогава може да има една комисия, а не две, както у нас, убеден е той. Направи ми впечатление, че в Германия няма национална служба за охрана. Смятам, че това е атавизъм у нас с НСО и такава служба стои встрани от въпросите, които обсъждаме тук. За начина на получаване на информация Костов коментира - ще опонирам на тези, които искат широка публичност на информацията, не мисля, че това е полезно. Нека да има контрол, той да е степенуван, но да се разкриват само тези елементи от дейността на службите, които да ги направят по - ефикасни.
Службите за това са тайни, защото има въпроси, които не са осветени. При нас решението в комисията за контрол върху ДАНС е следното - изключваме всяка информация от контрол, която е свързана с оперативни дела, по които в момента се работи. Вторият въпрос, важен за мен - допускат ли се всички народни представители да работят в тези комисии или те трябва да заседават в своя установен състав, т.е. допускат ли се в тях и други депутати. Дали протоколите от разискванията могат да се ползват от всички депутати, които поискат, запита той. Важно е и как правителството информира контролиращия орган що се отнася до стратегическите рискове.
Вътрешният министър Цветан Цветанов му отговори, че за първи път в този парламент е създадена комисия за контрол на ДАНС. А законопроектите, които ще бъдат приети в началото на 2013 г. ще бъдат като завършваща рамка на политиката на сегашното правителство в този сектор. Когато говорим за терористичен акт, за който е доказано, че извършителите не живеят в България не могат да се съобщават факти, получени от партньорски служби, посочи той.
Лично вие, г-н министър, бягате от парламентарен контрол, заяви по време на дискусията депутатът от СК Йордан Бакалов, обръщайки се към вътрешния министър Цветан Цветанов. Каквото и да се коментира на тази маса действията са други - всичко опира до това в тази сграда да се извършва парламентарен контрол, а не да се прикрива, категоричен бе той. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар