Новият валия на Одрин Хасан Дуруер пристигна на първа опознавателна визита в Кърджали днес и като нейна цел определи даването на сериозен тласък на инвестициите и туризма, както и сътрудничеството в предотвратяването на наводненията на турския град.

Визитата му обаче предизвика противоречиви мнения и отзвук сред медии и политици, останали неосведомени за нея. Очаква се партиите от позицията да огласят становища за пазената в тайна визита, предаде репортер на БГНЕС.

"Тук съм, за да дадем тласък на развитието на туризма, културния обмен, социалните и икономическите връзки. И Кърджали, и Одрин имаме голям потенциал за развитието на сътрудничеството", заяви Дуруер. Той доведе със себе си 40-членна делегация, в която са областният прокурор, директорът на полицията, началникът на инспектората по образованието, представители на Търговската борса и Търговско-промишлената палата, както и много журналисти.

С валията е и консулът на Турция в Пловдив Шанер Джебеджи. Дуруер отбеляза, че днес връща визитата на кмета на Кърджали Хасан Азис, който неотдавна му е гостувал в Одрин. Той се ангажира и скоро да доведе мощна делегация от бизнесмени с цел оглеждане на инвестиционните шансове.

Следобед гостите посетиха фабриката "Теклас", собственост на потомствените турски евреи братя Данон, която дава работа на 400 души и е най-солидната турска инвестиция в Кърджалийско. След това те се отправиха към Момчилград за посещение в средното духовно мюсюлманско училище. Довечера валията и консулът са патрони на Първата балканска среща на турската поезия, в която ще участват 15 поети от 6 балкански страни. Организатор е местното Дружество за турска култура и изкуство с председател Мюзеки Ахмед, който е и общински съветник от ДПС.

Журналисти в Кърджали обаче се стъписаха пред пазеното в тайна посещение на одринския валия и на турския дипломат само дни след нечувания скандал около посмъртното удостояване на генерал Васил Делов, освободил града преди 100 години, със званието "Почетен гражданин".

БГНЕС припомня, че на 21 октомври на тържествената сесия 22-амата присъстващи съветници от ДПС гласуваха "въздържал се" и на практика се обявиха срещу тази номинация. Така точно на 100-годишния си юбилей градът остана без своя почетен гражданин, а паметта на освободителя бе поругана и празникът на жителите помрачен.

Мнозина тогава свързаха поведението на ДПС с провокация, продиктувана от одринския клон на Федерацията на балканските турци, откъдето се бе получила яростна декларация против намерението генерал Делов да бъде признат посмъртно. В документа, подписан от лидера на въпросното дружество Зюрфеттин Хаджиоглу, се посочваше, че при похода си към Кърджали генералът е избил и прогонил от домовете им хиляди местни турци.

Фактът, че общинската администрация – домакин на визитата, скри от медиите, а и от политиците за гостуването на одринци и дипломата, бе изтълкуван като лишаване от достъп до информация. Двама журналисти от регионални сайтове съвсем случайно се натъкнали на многобройната делегация, водена от валията и консула.

Политическите лидери и общинските съветници от БСП и ГЕРБ в Кърджали също не бяха уведомени за посещението. "От вас научавам, това се прави с цел да бъдат избегнати неудобните въпроси, които със сигурност вие, журналистите, щяхте да поставите", коментира областният председател на БСП Милко Багдасаров. "Не се прави така, особено след грандиозния скандал, сега става по-лошо и пак имиджът на Кърджали страда", подчерта лидерът на ГЕРБ Илия Илиев, който също научи от журналистите. /БГНЕС