Конституционно съобразно е НС да промени свое решение или част от него, защото има такъв прецедент - въпросът е дали има политическа воля за това, предаде репортер на БГНЕС.

Такава е позицията, която изрази днес Веселин Методиев от СК по повод заплетения казус "Марковска". В интерес на българското общество е да не се разрази институционална криза, посочи синият депутат. НС трябва да даде своя принос, за да не се случи това, обясни той.

Това, което ние консултирахме в ДСБ през вчерашния ден и имахме възможност да разговаряме с конституционни съдии, бивши и настоящи, ни отведе към практиката на прецедента, продължи той. През 1992 г. е отнет имунитет на народен представител, покоен човек, бивш министър-председател на България и има последващо решение на НС. Тогава е зададен въпрос към КС може ли НС да отменя решение или част от решение, припомни депутатът. КС отговаря с Решение № 2 от 18 февруари 1993 г.

В него пише, че решенията на НС по своето естество са правни актове, които имат задължителна сила за всички държавни органи, организации и граждани. Приемането и правното действие са регламентирани с разпоредбите на чл.81-ви ,чл. 86, ал. 1 и 2 и чл.88, ал.2 и 3 от Конституцията и чл. 71-ви от тогавашния правилник за работа на НС. Тези актове подлежат на контрол за конституционно съобразност.

В Конституцията не съществува изрична разпоредба, която да забранява на НС да ги отменя или изменя, т.е. НС може да вземе решение, с което да отмени част от предишно свое решение, с което е избрана госпожата /Венета Марковска-бел.р./ и да вземе ново решение, с което да направи нов избор, заключи Методиев. Ако това стане и никой не атакува такова решение - кризата ще бъде преодоляна, категоричен бе той. /БГНЕС