На заседание днес работна група с председател кметът Красимир Костов определи параметрите на трите възможни зони за въздействие, според разработвания Интегриран план за възстановяване и развитие на град Шумен, съобщиха от общинския пресцентър.

Зоните са определени след обобщените вчера предложения на проведените две обсъждания – на експертен форум и с обществеността.

Първата т.нар. - „Единна социална зона”, обхваща кварталите „Боян Българанов“, „Еверест“, „Тракия, както и района на МБАЛ, т.нар цветен квартал над пазара и Шуменския университет.

Втората т.нар. – „Зона с потенциал за икономическо развитие“  включва Индустриалния парк. Определената икономическа зона е съобразена с ОПРР, която стимулира изграждането на зони на зелено, уточняват от пресцентъра и припомнят, че Индустриалният парк е изграден на база  публично-частно партньорство, а изградената там инфраструктура ще бъде изцяло публична общинска собственост.

Третата зона на въздействие е „Широк градски център”, който има висока публична функция с особена значимост. Предложението за нея да влезе районът между бул. „Симеон Велики" и ул. „Съединение”, жп гарата и гаровият площад претърпя промени след обсъждането. С тях към тази зона бяха включени още Младежкият дом, Летният театър, сградите на БКС и „Напоителни системи”. Така южната граница на тази зона достигна до ул. „Владайско въстание”. Препоръчано бе специално внимание в зоната да се обърне и на туристическите обекти и културни институти.

Според кмета Красимир Костов, който е и председател на работната група,  единната социална зона, плюс Индустриалния парк, дават големи възможности в следващия програмен период 2014-2020 г. и гарантират развитието на града. „Този обхват гарантира възможности и за развитието на централната градска част и дава акцент на разработките, както в социална, така и в икономическа посока”, каза Костов.

С днешното заседание работната група, в която  участваха още зам. кметовете Митко Киров, Иван Йонков, Александър Генчев, председателят на общинския съвет Георги Колев, председателят на ШТТП Христо Дечев, общински съветници, представители на камарите на архитектите и инженерите, на Индустриалната камара и др.,  даде мандат на проектантския колектив да завърши разработката си и да я допълни с направените предложения.

Предстои  на следващата сесия  на общинския съвет параметрите на зоните за въздействие да бъдат внесени за обсъждане и утвърждаване.

Интегрираният план за възстановяване и развитие на град Шумен се финансира от ОП „Регионално развитие” и се разработва от софийския консорциум „Урбанистична синергия”, след спечелена обществена поръчка, и община Шумен.

ШУМ.БГ