На заседание днес работна група с председател кметът Красимир Костов определи параметрите на трите възможни зони за въздействие, според разработвания Интегриран план за възстановяване и развитие на град Шумен, съобщиха от общинския пресцентър.
Зоните са определени след обобщените вчера предложения на проведените две обсъждания – на експертен форум и с обществеността.
Първата т.нар. - „Единна социална зона”, обхваща кварталите „Боян Българанов“, „Еверест“, „Тракия, както и района на МБАЛ, т.нар цветен квартал над пазара и Шуменския университет.
Втората т.нар. – „Зона с потенциал за икономическо развитие“ включва Индустриалния парк. Определената икономическа зона е съобразена с ОПРР, която стимулира изграждането на зони на зелено, уточняват от пресцентъра и припомнят, че Индустриалният парк е изграден на база публично-частно партньорство, а изградената там инфраструктура ще бъде изцяло публична общинска собственост.
Третата зона на въздействие е „Широк градски център”, който има висока публична функция с особена значимост. Предложението за нея да влезе районът между бул. „Симеон Велики" и ул. „Съединение”, жп гарата и гаровият площад претърпя промени след обсъждането. С тях към тази зона бяха включени още Младежкият дом, Летният театър, сградите на БКС и „Напоителни системи”. Така южната граница на тази зона достигна до ул. „Владайско въстание”. Препоръчано бе специално внимание в зоната да се обърне и на туристическите обекти и културни институти.
Според кмета Красимир Костов, който е и председател на работната група, единната социална зона, плюс Индустриалния парк, дават големи възможности в следващия програмен период 2014-2020 г. и гарантират развитието на града. „Този обхват гарантира възможности и за развитието на централната градска част и дава акцент на разработките, както в социална, така и в икономическа посока”, каза Костов.
С днешното заседание работната група, в която участваха още зам. кметовете Митко Киров, Иван Йонков, Александър Генчев, председателят на общинския съвет Георги Колев, председателят на ШТТП Христо Дечев, общински съветници, представители на камарите на архитектите и инженерите, на Индустриалната камара и др., даде мандат на проектантския колектив да завърши разработката си и да я допълни с направените предложения.
Предстои на следващата сесия на общинския съвет параметрите на зоните за въздействие да бъдат внесени за обсъждане и утвърждаване.
Интегрираният план за възстановяване и развитие на град Шумен се финансира от ОП „Регионално развитие” и се разработва от софийския консорциум „Урбанистична синергия”, след спечелена обществена поръчка, и община Шумен.
ШУМ.БГ
Коментари
Марица
Знае ли някой от Общинарите,че има улици между Априлов и Марица и как изглеждат? - Като след археологически разкопки само дето съкровиша няма! Кал,мрак,ями и камъни.Такава е Македония-направиха я до магазина на СБА и от там към Марица.....ужас! Пак ще правят между Сим Велики и Съединение т.е. центъра, а и на Софийско шосе има хора и плашат данък за широк център!Ха наздраве!
Анонимен
Нека на Българанов да построят църква.Тук има православни българи не само цигани и турци.Искаме да чуем звън на камбана,писнало ни е от виенето на ходжата.
bedri
джамия трябва още една стига цркви
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
до bedri
Абе вие държава нямате ли си, или сте решили да ни потурчвате уж интелигентно и си мислите, че никой не вижда какви си ги мислите. То не бяха джамии, после искате турски национални паметници в България, сега за дискриминация ревете. Едно време хубаво ви бяха измислили, ама.. или си турчин, или си българин - всяка жаба да си знае гьола. А сега какво 80% от речта, която се чува по улиците НЕ е българска. А познайте в коя и каква държава живеем!