Намалението на цената на газа, което "Булгаргаз" ще получава от "Газпром" е повече от 20% и тази цена не може едно към едно да се отнесе към крайните потребители. Това каза пред Дарик радио Михаил Андонов, изпълнителен директор на БЕХ.

Повече от 20 процента всъщност е намалението - между 22 и 23% е реалната отстъпка, която се постигна. Това, което беше договорено до края на тази година плюс още 11,2% прави 22-23%. Това, което се постигна - над 20% отстъпка, това е по цената, която имахме по договор. А това, което договорихме от 1 април до 31 декември, то е допълнение към този действащ договор. Така че отстъпката от 1 януари 2013 г. е на базата на действащия договор, уточни Андонов.

Той посочи, че все пак има цифри, които носят някаква конфиденциалност. "Ако искахме руската страна да обявяват цифрата онзи ден на конференцията, те щяха да я обявят. Практиката е в цял свят цената, която варира и я има като пазарна информация, тя не е точната и вярната информация. Вярната цена ще бъде показана на 10 декември, когато Димитър Гогов ще внесе заявлението за промяна на цената", заяви Михаил Андонов. "Не искам да сравнявам това, което успяхме да постигнем с АЕЦ "Белене". Това, което се направи като резултат на 15 ноември е много голямо и значимо и много хора се притесниха от този резултат", обясни Андонов.

За цената на газа за потребителите, Андонов заяви, че не може да е 1:1 отстъпката, защото има транзитни такси, които се плащат от границата до съответния потребител. "Булгаргаз" има издръжка, която трябва да калкулира в тази цена. Знаете, че цената, на която продаваше "Булгаргаз" беше под себестойността, която купуваше. Цената се регулира от ДКЕВР. Сега, след като се подаде заявлението за промяна на цената, очаквам поне 10% минимум намаление на цената за потребителите", каза Андонов.

За това, че Димитър Гогов обяви за крайния потребител намаление в цената на газа от 6-7%, Андонов посочи: "Слушах Гогов, той е прав, доколкото защитава интересите на компанията, която управлява, но има независим регулатор". Андонов е категоричен, че ако потребителите не си плащат регулярно задълженията, тази отстъпка ще се стопи за година, година и половина и "Булгаргаз" ще се окаже в същото финансово положение, в което е било до онзи ден. "Това снижение на цената на газа от 10% ще рефлектира и върху цената на тока и парното", каза той.

За "Южен поток" Андонов коментира, че това, което е подписано на 27 август във Варна е бил протокол от дълги преговори и са успели да защитят на 100% интересите на България и на БЕХ. "Договорихме, че след започване на строителството на "Южен поток" през декември 2015 трябва да имаме търговска експлоатация на тръбата. През тези три години ще бъде строителството на газопровода. В тези три години ще участват български фирми в строителството, трасето е определено, входната точка е близо до Галата, изходната е близо до Зайчар в Сърбия.

Предварителната стойност на проекта, в която влизат всички инфраструктурни обекти, подстанции, транспортни връзки, в тези разходи са предвидени и надзор и непредвидимите разходи, които могат да излязат, и за археологическите разкопки. Цената е ескалирана, за която говорим. А при "Белене" имаме базова цена и после над нея слагаме всички други коефициенти и получаваме цена над 10 млрд. А цената за "Южен поток" сме обявили и 20% ДДС, 3,308 млрд. е общата цена на базата на предварителните разчети, които сме направили. Тази цена е критерият, по който ние ще проведем процедурите и като се изберат доставчиците на тръби и строителството ще получим крайната цена. Знаем я крайна цена, очакваме тя да е под 3,308 млрд. лева. Тази цена трябва да се възстанови за 15-годишен период", разясни директорът на БЕХ.

"Ако не се възстановят капиталовите разходи за 15-те години, на 1 януари на 16-ата година българската страна няма да покрива никакви капиталови разходи, а руската страна ще продължи да си плаща по привлечените средства. И ние оставаме 50% собственици както на тръбата, така и на проектната компания", каза още Андонов. /БГНЕС