Десетки млади хора минаха по бул. "Витоша" на протестно шествие срещу неспазване на правилата за движението по пътищата, предаде репортер на БГНЕС.
Символично те поставиха плакати и кървавочервени карамфили на площад "Св. Неделя". Надписите на плакатите гласят: "Бесните на пътя – овчици в съда"; "Спазвай правилата! Не ставай убиец!"; "Аз спазвам правилата и пазя твоето дете! А ти пазиш ли моето?"; "Отпусни педала, не си убиец"; "Намали скоростта, не разбивай мечтите си на асфалта" и др.
Тук са близките и приятелите на десетки загинали при катастрофи в страната, които с този протест изразяват несъгласието си с това, което се случва в нашата страна.
Симеон, приятел на Мариана, която на 14 февруари тази година беше блъсната от маршрутка в столицата и почина на място, заяви пред БГНЕС: "Този инцидент не повлия само на мен, а и на всички, които я познаваха. Решихме да се надигнем и ние. Идеята ни е след тази трагедия поне по някакъв начин да намерим оправдание за това, което се случи и да се опитаме по някакъв начин да подобрим пътната обстановка в България".
Делото за смъртта на Мариана вече е приключило на първа инстанция. Беше издадена поредната условна присъда – 1 г. и 6 месеца и 3 години лишаване от правоуправление на автомобил, каза Симеон. "Не сме доволни от тази присъда и не смятаме, че след всичко, което се опитахме да покажем, спрямо обстановката с присъдите в България, това е една адекватна и правилна присъда. Затова ще потърсим такава на втора инстанция", допълни той. Имаше неправилни факти, които доведоха до това да се смята, че едва ли не Мариана е виновна и едва ли не се е хвърлила пред маршрутката, каза Симеон. Човекът, който извърши това ПТП, според него, се е изкарал като светец. Ще потърсим ефективна присъда на втора инстанция, заяви още Симеон. Беше обявено съпричиняване от страна на Мариана – едва ли не, че сме се движили по средата на пътя, че сме били неадекватни, пияни, грозни работи, допълни той.
Лично мое мнение, а и на много хора, които ни подкрепят, е, че някак си съдебната система в тези случаи не работи като хората. Издават се едни и същи присъди. Всички случаи се третират като един и същ. Имам чувството, че имат някакви шаблони, по които просто попълват какво се е случило. Масово условни присъди и така законът не може да действа с възпитателния характер на обществото. Всеки може да отнеме човешки живот на улицата, да каже – "Аз бях. Много съжалявам, много съм разстроен" и просто да се прибере вкъщи при семейството си, каза Симеон.
На 5 август 2011 г. Паола и нейният приятел са били блъснати на тротоара от две коли и са починали. Бащата на Паола заяви за БГНЕС, че делото по този случай все още не е започнало. Според него, между двете коли е имало гонка. Следствието е приключило и делото е прехвърлено във Варна и ще се гледа там. Бащата се надява на ефективна присъда. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар