"Няма да участваме в процедура по избор на нов член на Конституционния съд от квотата на парламента без отмяна на предишното решение на Народното събрание", заяви зам.-председателят на ДСБ Радан Кънев, предаде репортер на БГНЕС.
Тъмносините са убедени, че без отмяна на решение на парламента за избор на Венета Марковска, единственото, което ще се постигне е задълбочаване на конституционния проблем. Ако не се стигне до отмяна, депутатите на ДСБ няма нито да издигат и да подкрепят кандидати, нито да участват в самия избор.
Доскорошният претендент на партията за мястото в Конституционния съд - Екатерина Михайлова също е заявила, че няма да участва в опорочена юридически процедура. ДСБ счита, че именно сега може да докаже дали България е правова държава или не. Това, което реши правната комисия не е в съответствие със законите на страната, коментира от своя страна синият депутат Иван Иванов. Партията няма да участва и в консултации за вот на недоверие.
Иванов коментира и подписите, които България положи миналата седмица под новия договор за доставка на газ от Руската федерация и под окончателното инвестиционно решение за "Южен поток". Подписаните договори не защитиха интереса нито на бизнеса, нито на потребителите и още по-силно привърза страната към руската газопреносна система, смята той. Според него от това дали ще намалее цената на парното от началото на следващата година ще се съди за реалните отстъпки за цената на природния газ. Иванов съобщи, че двамата евродепутати от Синята коалиция ще искат среща с еврокомисаря по енергетика Гюнтер Йотингер във връзка убеждението на сините, че България грубо нарушава европейското законодателство с подписа си под "Южен поток".
От партията планират да създадат инициативен комитет, обединен около тезата "против" АЕЦ "Белене". Наш дълг към избирателите е да влезем в дебата за изграждането на АЕЦ "Белене". Комитетът ще включва най-изявените говорители и хора, които заемаха тази позиция в продължение на десетилетие, обясни Иван Иванов. "Проектът АЕЦ "Белене" е най-голямата измама на посткомунизма и представлява и екологичен риск", коментира той. От ДСБ са амбицирани да докажат, че цената на тока от АЕЦ "Белене" ще е поне три пъти по-голяма от стойността на електроенергията от АЕЦ "Козлодуй". /БГНЕС
Коментари
Добави коментар