На Международния ден на детето, УНИЦЕФ издаде ново изследване, което подчертава прогноза за световните демографски промени за следващото поколение деца, които са големите предизвикателства за политиците, съобщиха от организацията.
В изданието се твърди, че до 2050 г. едно на всеки три деца ще бъде африканче. Сто години по-рано, делът на ражданията в Африка на юг от Сахара е бил едва едно на десет. Решаващото значение е да се разберат демографските тенденции за децата на 21-ви век се посочва, че смъртните случаи на деца под 5 години ще продължат все повече да бъдат концентрирани в Африка на юг от Сахара, в бедни региони и маргинализацията в страни с ниски приходи и сред най-слабо развитите нации.
"Важно е доколко при подготовката за програмата след 2015 г. светът ще вземе под внимание тези основополагащи и безпрецедентни промени", казва съавторът на изданието Дейвид Антъни "Ние трябва да направим всичко възможно за това тези деца да получат равни шансове да оцелеят, да се развиват и да достигнат своя пълен потенциал". През октомври 2011 г. населението на света достигна 7 милиарда и по настоящи прогнози ще достигне 8 милиарда до 2025 г. Документът казва, че следващия 1 милиард жители на света все още ще бъдат деца до 2025 г. и 90% от тях ще са се родили в по-малко развити региони.
Изследването отразява само четири процента увеличение на населението на децата в световен мащаб, но приръстът на населението се измества значително към страните на Юг. Според прогнозите 49 страни, класифицирани като най-слабо развитите нации в света, ще отчетат близо 455 милиона от общо 2 милиарда раждания в периода 2010 – 2025 г. Пет държави със средни доходи, ще отбележат близо 859 милиона раждания от 2010 до 2025 г. Единствената страна с високи доходи, в която се очаква делът на децата до 2025 г. да се увеличи е САЩ – сред първите пет страни по раждания през следващите 15 години. Въпреки че големият дял от населението на света ще продължи да бъде в Китай и Индия, в до в абсолютен план в Нигерия ще бъде най-голямото увеличение на населението под 18 години в сравнение с която и да е страна. В същото време Нигерия ще отчете един от всеки осем смъртни случая на лица под 18 години.
В изследването се казва, че прилагането на политики спрямо ръста на населението от деца и детска смъртност в най-бедните държави е ключово. За най-слабо развитите страни сериозно внимание трябва да бъде обърнато на това как да се посрещнат нуждите на децата, особено в сферите на здравеопазване и образование.
В изследването, извлечено от прогнозни данни на отдел"Население" към Департамента за икономически и социални политики на ООН се казва, че застаряващото население в глобален мащаб ще увеличи натиска за изместване на ресурсите от децата. "Децата не гласуват и тяхнотомнение често не се чува, когато правителствата взимат решения за финансирането", казва съавторът на изследването Данзен Ю от УНИЦЕФ."Повече от всякога ще бъде важно да се закрилят децата, така че техните нужди да бъдат взети под внимание и осигурени."
Препоръките на изследването включват: целенасочени инвестиции към области, където децата ще бъдат родени; фокусиране към пренебрегнатите групи, особено в страни със средно високи доходи и голямо население; достигане до най-бедните и най-изолираните домакинства и спешно справяне с проблема за възрастовата зависимост. Възрастова зависимост е съотношението на лица от зависимите възрасти (под 15 и на 64 и повече години) спрямо сто лица от населението в независимите възрасти. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар