"Считам, че до 2020 година в България ще се изсипят около 45 милиарда евро на база на сметките, които аз виждам, ако се справим добре, ако работим здраво и заедно", заяви президентът Росен Плевнелиев.

Той изнесе лекция за актуалните проблеми и приоритети в системата за национална сигурност, предаде репортер на БГНЕС. "Направим ли стратегията 2020, трябва да я изпълняваме, защото големият проблем в България, но и в света е, че сме много умни и креативни, но може би не толкова ефективно. Когато станем по-ефективни и вземем доброто от всеки и успеем да го мултиплицираме, може да дръпнем много бързо напред", смята президентът.

"Аз не съм се променил, не съм под сянката на никого", заяви президентът Росен Плевнелиев. "Такъв, какъвто бях като министър, такъв съм и като президент. Аз съм много търпелив и добър, но имам ценностна система и може би това пролича и при казуса "Марковска", допълни той.

На въпрос дали смята, че неговият роден край - районът на Гоце Делчев, може да се развива без тютюнопроизводство, Плевнелиев отговори: "Една фабрика в Гоце Делчев създава по-голяма добавена стойност, отколкото може би целият тютюнев отрасъл. Смятам, че ако моите скъпи приятели от Гоце Делчев и района започнат да се занимават със месопроизводство и животновъдство, ще има много по-голям ефект", отбеляза той и акцентира и върху други сфери на земеделието като пчеларството и зеленчукопроизводството.

Относно позицията на България за присъединяването на Македония към Европейския съюз Плевнелиев коментира, че страната ни подкрепя западната ни съседка, но не на всяка цена. Очакваме декларацията за добросъседство, подписана между България и Македония през 1999 година да започне се спазва. "Очакваме отговорни действия и промяна на посоката на политиката на Скопие. Трябва да се спре антибългарската кампания, да се спазва декларацията за добросъседство, искаме тази декларация да се превърне в договор, отбеляза държавният глава.

По отношение на сигурността и на националните приоритети трябва да планираме не до 2020, а и много по-напред, заяви още президентът Росен Плевнелиев. "Четирите ключови думи са интеграция, технологии, ресурси и демография", убеден е държавният глава. "Повече интеграция означава повече сигурност за България. Едно е да си сам, друго е да си част от силна международна общност, която споделя общи приоритети и общи действия", отбеляза той. "Предприемачеството и талантът са основното оръжие на нациите, които ще просперират през 21 век. Дългосрочното развитие и сигурността на държавата ще зависи пряко от подкрепата за иновации, развитието на високи технологии и продуктите на бъдещето – информационни и комуникационни технологии, производството на храни, биотехнологиите и всичко, свързани с индустриите за човешкото здраве. Имаме нужда от ефективни програми и проекти, които да стимулират иновациите за качествено образование в инженерните и техническите специалности и за технологични и индустриални паркове като част от национални клъстърни политики и иновационни екосистеми.

Преустройването на икономиката чрез нови индустриални политики е въпрос на визия и отговорност за бъдещето на България и трябва да бъде съчетано с политики за подобряването на бизнес средата", коментира той. Плевнелиев засегна и темата за киберсигурността и обясни, че тя ще е една темите, които ще се коментират на заседанията на КСНС през следващата година.

Плевнелиев изтъкна, че трябва да се справим с три ключови за обществото предизвикателства и приоритета - енергийната ефективност, енергийната диверсификация, развитието на енергийната инфраструктура. Президентът отново заяви, че България трябва да се стреми към енергийна независимост като диверсифицира източниците и доставчиците на енергия и увеличи собствените си енергийни запаси. Той отбеляза, че изграждането на газови връзки със съседите и договарянето на доставки от различни източници формират дългосрочна перспектива на страната като енергийно диверсифицирана и независима. Президентът изрази надежда, че интерконекторната връзка между България и Турция ще бъде първи етап на проекта НАБУКО, за който страната ни работи и подкрепя. Плевнелиев посочи също и важността за Европа и България на проекта "Южен поток".

Според Плевнелиев страната ни трябва да има дългосрочен план как да управлява ресурсите си и когато те не са достатъчни да е ясно от къде те ще бъдат набавени. "Земеделието е приоритет и цифрите го доказват. Експортът на земеделската продукция през последните 2 години нараства. Искам България да се превърне в производител и износител на храни, не се радвам когато изнасяме милиони тонове жито, много ще се радвам когато изнасяме милиони тонове готови храни", каза още държавният глава.

"Негативната демографска картина в България е сериозен проблем за институциите. Трябва да възприемем политики, които да върнат нашите сънародници в България, както и да привлечем талантливи компетентни хора от другите страни", каза още президентът. Според него трябва да се вземат всички адекватни мерки за стимулирането на раждаемостта. Той е сигурен, че до април 2013 година четирите закона, свързани с националната сигурност ще бъдат приети в парламента. /БГНЕС