Областната белодробна болница от 1-ви декември прекратява договора си със здравната каса и де факто спира работа. Същевременно управителят й д-р Иванка Матеева свика Общо събрание на собствениците с първа точка в дневния ред нейното освобождаване от поста, научи ШУМ.БГ. От началото на идния месец туберкулозно и пневмологично болните ще трябва да се лекуват в новото отделение, което се открива в Многопрофилната болница за активно лечение. 

„Думата ликвидация не ми харесва, тя е прекалено зловеща. Обстоятелствата не зависят от мен. Пациентите ще продължат да получават здравна помощ, но вече в МБАЛ”, каза д-р Матеева. Тя обясни, че от новото отделение са поискали трима лекари и пет медицински сестри, досегашни служители на белодробната болница. „Подадоха си предизвестията за напускане, съгласно закона, и аз ще ги освободя”, каза Матеева. Тя не обясни обаче какво ще стане с останалия персонал на болницата й.

С напускането на тримата пневмофтизиатри белодробната болница вече не отговаря на условията на Здравната каса и това е основната причина за прекратяването на договора с нея.

На насроченото за 30-ти ноември Общо събрание на съдружниците /държавата с 99,5% и община Шумен с 0,5%/, освен освобождаването на управителя, по нейно предложение ще се гласува и избирането на прокурист на дружеството. Има шанс обаче събранието да се провали, ако Министерството на здравеопазването не изпрати свой представител.

По непотвърдена информация новото белодробно отделение на МБАЛ ще разполага със стационар от 10 легла. Затова не е ясно как ще успява да обслужва 1600-те пациенти, които до сега минаваха годишно през специализираната болница.

ШУМ.БГ опита да се свърже за коментар със зам.-кмета по здравеопазване Седат Кадир, но от кабинета му обясниха, че е в командировка, а той не вдигна и мобилния си телефон. Общинският съветник д-р Стоян Тодоров, който представлява община Шумен в Общото събрание на болницата, каза, че едва днес е видял поканата за свикването му и обясни, че тежкото положение на болницата ще се обсъжда от Здравната комисия към местния парламент във вторник.

Припомняме, че специализираната белодробна болница бе открита през 2009-та. Тя бе построена със собствени средства и с помощ от община Шумен. Държавата тогава влезе като съдружник с дял от 51%, заради предоставено оборудване и техника за малко над 5 млн.лв. Тази година обаче Министерството на здравеопазването поиска от агенцията по вписвания да се увеличи уставния капитал на дружеството със сумата на инвестицията и така в Търговския регистър вече се води в 99,5%. Общината заведе дело срещу вписването.

Интерес към сградата на белодробната болница проявяват две фирми, които искат да направят в нея кардиологична клиника. Едната е "Софарма", която преди седмица осъди болницата за неплатени медикаменти в размер на 182 хил.лв.
ШУМ.БГ