Мнозинството от ГЕРБ, БСП и ДПС с 14 гласа "за" в аграрната комисия на НС реши да забрани отстрела на мечките в България, т.е. за тях хората се оказаха по-маловажни от мечките, заяви депутатът от "Атака" Венцислав Лаков, след като колегите му приеха промените в Закона за лова и опазване на дивеча на първо четене, предаде репортер на БГНЕС.

Официално мотивът е, че има наказателна процедура, която е започнала срещу България и ние трябва да се съобразим с това, добави той. В изискването на евродирективата е да не се отстрелват мечки. В същото време управляващите в лицето на депутата Емил Димитров признаха, че гласуват с отвращение предлаганата поправка, защото споделят напълно аргументите, които изложих аз, каза Лаков. Безчинствата на мечките в Родопите и в Стара планина са наистина много опасни и е въпрос на време да се стигне до смъртни случаи, а вече имаше такива кървави нападения у нас, да не говорим за стопанските щети, добави той. Кафявата мечка и сега е защитен вид, но вече се забранява отстрелът й. Законовата поправка ще доведе до увеличаване на популацията й и щетите ще станат още по-големи за хората, смята депутатът.

Имаше безумни идеи да се раздават спрейове на бабичките по селата, а в специален сайт ни се препоръчва, като ни подгони мечка да започнем първо да говорим бавно или да се свием на кълбо и да изчакаме тя да отмине, смее се Лаков. Кафява мечка в Европа има само в България и в Румъния и ние за пореден път сляпо следваме европейска директива, каза той. Имаме еврокомисар по бедствията - нека Кристалина Георгиева да разясни на колегите си спецификата на проблема у нас. Има и едно изключение в закона, което обаче не работи - в изключителни случаи министърът на земеделието може да дава разрешение за отстрел, ако се докаже, че мечката е стръвница или както е терминът -"проблемна мечка". Но тя е проблемна, агресивна в момента, в който се събуди от зимен сън, след това тя преминава на вегетарианска храна и е кротка, как да се докаже това, пита депутатът. Има и сериозни разминавания в статистиката - отпреди 10 г. те са били 800, според земеделското министерство, а според екологичното днес те са 550 - каква е истинската цифра никой не знае.

С тези изменения на практика връщаме предходното законово положение, при което ловуването на мечки се извършва като изключение по заповед на министъра на земеделието и храните и когато са налице изрични условия, уредени в Закона за биологичното разнообразие, когато има опасност от застрашаване живота на хората, на добитъка и на насажденията, каза в отговор председателят на земеделската комисия Десислава Танева. Тогава имаше ред, събира се комисия, прави се предложение и министъра разрешава лова. Това, което променяме е, че изключваме задължителната минимална квота, която установихме преди една година. Когато има заплаха – застрашаване на живота и сигурността на обществото отново по съответната процедура се допуска отстрел, защити тя тезата си.Според земеделското министерство в момента мечките у нас са към 800, информира Танева. /БГНЕС