Комисията по образование към общинския съвет разгледа внесената докладна от Даниела Русева за премахване на таксите в детските градини за 5 и 6-годишните и не взе рeшение по нея.
Заедно с докладната общинските съветници получиха и становището на кмета Красимир Костов, в което се казва че общинска администрация не подкрепя решението в докладната на Русева за премахване на таксата. „Не нарушаваме Закона, таксата, която плащат родителите е за отглеждане и възпитание на децата, работим с ясното съзнание и отговорността, че не ощетяваме родителите“, каза зам.-кметът Живка Тонева. Становището на кметската администрация бе подкрепено при гласуването от общинските съветници Русанка Петрова, според която таксата от 15 лв. не би затруднила семействата, и от Стефан Баев. Общинските съветници Донка Иванова и Валя Тодорова подкрепиха докладната на Даниела Русева за премахване на таксата като незаконосъобразна, а Стефан Желев и Бирол Адил се въздържаха, като последният предложи да се търси решението на национално ниво, като се привлекат за това и депутатите от шуменския регион.
На заседанието присъства и общественият посредник Иван Капралов, който изпрати преди дни становището си до председателя на Общинския съвет, след постъпили жалби на родители. Днес той запозна членовете на комисията и представителите на общинската администрация с юридическия казус по проблема като подчерта, че таксите за детските градини се вземат незаконно от родителите. „Признавам, че общината прави не малко за ЦДГ, където се предлага много добра услуга, но това не е темата на разговор. Всяка една нова доизмислена политика, както е в случая с тези такси, било то от държавата или общината не може да се плаща от гражданите. Знам, че това нарушение се случва и на други места, но това не значи, че трябва и тук също да нарушаваме законовите разпоредби. Длъжни сме да се концентрираме върху законосъобразността, а не да търсим вратички“, каза Капралов и допълни, че това е проблем за решаване на общинско и национално ниво, а не на гърба на гражданите. Той бе категоричен, че ако казуса влезе в административен съд, ще се потвърди че е незаконосъобразен, като даде пример с общините Никола Козлево и Исперих.
Идната седмица казусът ще се обсъжда от правна комисия.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
ГРЕШКА! Всички такси за градини трябва да се увеличат и да са достатъчни да покриват дейността на градините. Иначе градините започват да искат от родителите, кой може дава, който не може го гледат накриво и в крайна сметка това рефлектира върху отношението към децата.
"Безплатният обяд" свърши през 1989 г., това всички да го осъзнаят! Червеният кмет да не заблуждава хората, че получават нещо безплатно, а да създаде необходимата организация по финансиране дейността на градини и ясли.
Буров - банкер
Делигирайте бюджетите на директорките, след което те сами да си определят таксата за съответната градина.
Така в едната може да е 40лв, а другаде 10лв.
Ако някоя детска градина остане без деца - директорката - на вън, за некъдърност.
Пазарния принцип и това е.
Космонавче
Господа членове на комисията, какво стана с резултата от проверката в 30-та градина. Пак ли потулихте случая, защото нещо пак опити за косвени събиране на суми.
Анонимен
Това е положението, за качествена услуга би трябвало таксата да бъде между 50 и 60 лева, но общината не смее защото идват избори. Затова децата ни ще ядат буламач и нискокачествени продукти в иначе богато меню. И ще пълним гушата на Любен Илиев и на Николинка Петкова от Толини.
до банкера
Независимо на какъв бюджет е детската градина директорките,които са грабили досега пак ще го правят!Редно е да бъдат на мандат и това е решението да бъдат по-благи!!!
пораснал
Мандата едва ли ще реши проблема.Да се назначават читави хора, а не приближени- на партии, на мъже,...
nama zna4enie
и като плащаме за храна и обучение децата всеки ден се прибират гладни общината едни консумативи дори не им осигурява
* Коментар транслитериран от системата
0 3Анонимен
Има значение защото някои директорки направо дерибействат - например Миланова нали е съветничката на Живка Тонева
Пешо
Относно мандата на директорките - това направете господа общинари и до 2 години оплакванията от недоволни родители ще спрат.
Мандат 4 или 5 години, като избора да бъде от настоятелството и спонсорите на съответната градина или училище. Общината също да има представител в комисията за избора.
Но няма да го направите - не ви стиска.