До 2020 г. в еврозоната се очаква дефицит на около 2 млн. квалифицирани медицински кадри.
От началото на тази година 380 медицински специалисти са напуснали България, а до края на годината броят им се очаква да се увеличи до 500. С представянето на статистиката Даниела Дариткова, председател на парламентарната Комисия по здравеопазването, откри конференцията "Лекари и мобилност" предаде репортер на БГНЕС.
За периода 2007-2011 от Министерството на здравеопазването са издадени 3500 документа, удостоверяващи квалификацията на медици, за да могат да работят в чужбина, съобщи Августина Вълчева от МЗ. Според цитирано от нея проучване основни причини за напускането на страната професионалистите назовават ниското заплащане, лошата администрация, корупцията в системата, както и отношението на обществото и медиите към лекарите. 44% от тях са заявили, че не биха препоръчали тази професия на младите хора, допълни Вълчева.
За периода 2010 - 2012 г. 21 души (4.9% от персонала) са напуснали УМБАЛ "Александровска", като водещи са анестезиолозите, информира проф. Владимир Пилософ. За същия период персоналът на "Майчин дом" е намалял с 10%. Над 300 студенти се обучават в чужбина по международни програми на МУ-София. В същото време за 2012 - 2013г. над 1000 чуждестранни студенти се обучават в различни медицински специалности в България само в МУ-София.
Според проф. Пилософ в България миграцията на медицински специалисти очевидно е в една посока. "Естествено че има и добро, мобилността е изключително важна, за лекарите е много важно да имат контакт със себеподобните си по света. Лошо е, когато се отнася само до емиграция, което означава, че нещо в държавата не върви", добави той.
Един от изводите, направени от проф. Пилософ е, че миграцията в страните в Европа, където темата за недостига на медицински персонал също се повдига, е една от причините, предизвикващи миграцията у нас. Според него също така отварянето на нови структури създават проблеми във вече съществуващите структури. Не е важна собствеността каква е, важно е правилата и отношението към медицинските заведения да са едни и същи, поясни професорът.
Ефективното функциониране на всяка една здравна система зависи от броя на човешките ресурси, каза доц. Златица Петрова от Българския лекарски съюз (БЛС). По данни на НСИ в момента броят на лекарите се е увеличил от 27 988 през 2009г. до над 28 400 през 2012 г. Според регистъра на БЛС обаче за периода 2008-2012 г. броят на лекарите е намалял от 35 000 до 31 355. Доц. Петрова увери, че регистърът на БЛС е по-точен източник на информация, защото членството в него е задължително за лекарите.
По нейна информация отношението на броя на болниците в България е 4.60 на 100 000 души, като е по-висок от средния показател за Европа – 2.6/100 000, продължи тя. Представителката на БЛС алармира за изключително непропорционалното и дисбалансираното регионално разпределение на медицинските специалисти. В някои региони се работи в изключително намален състав, с липса на някои специалности, като на места диспропорцията е повече от 10 пъти заяви тя.
Този дисбаланс не е само на регионално ниво, но и на ниво професии и лечебни заведения, допълни доц. Петрова. Като причина за засилваща тенденция на недостиг на медицински кадри представителката на БЛС посочи "недостатъчната до липсваща политика за общите и специфичните проблеми на човешките ресурси в здравеопазването". /БГНЕС
Коментари
Добави коментар