България иска в периода от 2014 до 2020 година да получи от еврофондовете с около 10 на сто повече в сравнение със сега действащата бюджетна рамка, по която ни бяха отпуснати близо 7 милиарда евро.

Това стана ясно от думите на премиера Бойко Борисов след края на извънредната среща на върха за следващия евробюджет, която приключи без съгласие по параметрите.

691 милиона евро повече е поискала България за следващия 7-годишен период. Премиерът Бойко Борисов посочи тази сума в отговор на журналистически въпрос, след като обясни, че заради 100-те години социалистическо управление /БГ е управлявана от социалисти в 1995-1997 и 2005-2009 - бел. БГНЕС/ и лошото усвояване на еврофондовете от предишното правителство, стартовите позиции на страната ни в преговорите са много неизгодни.

"Въпреки това, в тези си всички разговори, които проведохме, от това, което за България е заделено, ние сме поискали още някъде около 14 евро на човек от населението и се надявам в тези седмици, месеци, може би два месеца, до януари, да получим подкрепа и да ги получим", подчерта Борисов.

Ще се пише нов проект на следващия бюджет. Европейските лидери ще се съберат да го обсъждат през януари, каза още Бойко Борисов. Според него обаче остават в сила надеждите България да получи повече пари от досега - най-вече заради високите оценки, които всички дават за финансовата дисциплина у нас. Това че днес не беше постигнат компромис, според българския премиер, не трябва да се драматизира.

"Приемането на един бюджет не е лесна работа и аз не виждам защо се прави трагедия от това, по простата причина, че приемането на местните бюджети във всяка една държава е доста по-сложен процес с много повече разправии ако щете", каза още Борисов. Информацията е на БНР.

БГНЕС