При провеждането на процедури за възлагане на малки обществени поръчки в Министерството на земеделието и храните са допуснати еднотипни нарушения, констатират експертите на Сметната палата, предаде репортер на БГНЕС.

Сметната палата е извършила одит на възлагането и изпълнението на обществени поръчки в МЗХ за периода от 1 януари 2010 г. до 30 септември 2011 г. Нарушенията при малките обществени поръчки са свързани с прилагане на ограничителни критерии за подбор спрямо участниците, несъобразени със стойността и предмета на поръчката.

Определените изисквания към участниците за част от процедурите за възлагане на малки обществени поръчки за оборот не са съобразени със стойността на поръчките и/или с отделните обособени позиции, поради което с тях необосновано е ограничено участието на лица в процедурата.

Допуснато е и сключване на договор за възлагане на малка обществена поръчка преди влизане в сила на определение, с което е оставено без уважение искане за налагане на временна мярка "спиране" на процедура.

Става дума за договор от 20 юли 2010 г. за "Доставка на канцеларски материали, копирна, принтерна, факс и карирана хартия за нуждите на Министерство на земеделието и храните – ЦА", който е сключен преди приключване на процедурата по обжалване, с което е допуснато нарушение на наредбата. "Установени са случаи на несвоевременно организиране и стартиране на процедури за възлагане, неправилно прилагане на материалния закон при откриване на процедура на договаряне без обявление, както и неизпращане в срок на изискуемата информация до Агенцията за обществени поръчки относно приключило изпълнение на договори", пише още в одитния доклад на Сметната палата. Все пак от Сметната палата отбелязват, че "управленските решения в областта на провеждането на процедурите по възлагане на обществени поръчки по ЗОП, като цяло са законосъобразни".

"Управленските решения в областта на контрола по изпълнение на договорите, сключени по възложени обществени поръчки, са в съответствие с приложимите правни норми, с изключение на случаи на нарушения на изискванията на чл. 34, ал. 2 от НВМОП относно срока за изпращане на информация за изпълнението на договори, както и неспазване на договорени клаузи относно освобождаване на гаранцията за изпълнение, което е резултат от пропуски при контрола върху изпълнението на договорите и при обмена на информация между отговорните звена", пише още в одитния доклад.

През одитирания период в МЗХ са проведени 57 процедури по Закона за обществените поръчки и 13 процедури по вече отменената Наредба за възлагане на малки обществени поръчки. /БГНЕС