Инвестициите във възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) са една застраховка срещу покачването на цените на изкопаемите горива утре. Това заяви професор инженер Манфред Фишедик предаде репортер на БГНЕС.
"Енергийният преход в Германия си поставя амбициозни цели. Направени за първите стъпки, но не сме стигнали до край. Изправени сме пред големи предизвикателства", заяви проф. Фишедик.
Той призна, че цените на тока в Германия през последните години поскъпнаха. Това се дължи и на развитието на ВЕИ. Проф. Фишедик се надява, че след 10 – 15 години ВЕИ няма да се нуждаят от политическата подкрепа, както е в момента, а ще могат сами да се докажат на пазара.
Според него технологическото развитие ще доведе до това, че токът от възобновяеми източници ще бъде по-изгоден от енергията, добивана от изкопаеми горива. Надежда за подобна прогноза му дава и тенденцията в последните години за постоянно поскъпване на горивата.
Проф. Фишедик заяви, че енергийният преход в Германия е обусловен от аварията в японската АЕЦ "Фукушима" от 11 март 2011 г. , която беше причинена от земетресение и последвалото го цунами. Той припомни, че федералното правителство в Берлин през юли същата година е приело нова енергийна концепция. Тази енергийна концепция предвижда до 2022 г. Германия да се откаже от атомната енергетика. Тази концепция включва и пътна карта, в която има план за поетапното спиране на все още работещите девет атомни централи.
Професор Фишедик се надява, че Германия няма да бъде сама в нейния енергиен преход, а нейният опит във ВЕИ ще бъде заимстван и от други страни. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар