Сътрудничеството между България и Турция в областите на енергетиката и инфраструктурата е от приоритетно значение. Това подчертаха на съвместна пресконференция в Анкара президентът Росен Плевнелиев и турският му колега Абдуллах Гюл, съобщиха от прессекретариата на президента.
Двамата президенти разговаряха в турската столица в началото на първото официално посещение на българсия държавен глава в южната ни съседка. Президентите Плевнелиев и Гюл са обменили информация по възможностите за пренос на енергийни ресурси от Кавказ и Средна Азия през Турция и България за Западна Европа. "Интерконекторната газова връзка между двете страни е от стратегическо значение и се надяваме, че много скоро ще стартира", подчерта Плевнелиев, който е заявил желанието на страната ни връзката да се реализира като част от проекта "Набуко-Запад". Росен Плевнелиев приветства изграждането на Трансанадолския газопровод TANAP, който ще допринесе за енергийната сигурност на цяла Европа.
Съвместната работа по инфраструктурни проекти, включително строителството на ж.п. линии, скоростни пътища и свързването на българските с турските средиземноморски пристанища с "ро-ро" връзки, биха допринесли за икономическото развитие и на двете страни, подчерта президентът Плевнелиев след срещата. Той допълни, че има индикации за нови инвестиции на големи турски компании в България. "Не само големите, но и малките и средните предприятия са добре дошли, защото България бързо подобрява бизнес средата си, създава ново законодателство в подкрепа на инвеститорите и иновациите, което е в интерес на икономическото сътрудничество", каза още държавният глава.
Президентът Плевнелиев открои отношенията между двете страни като пример за региона. Турция е първостепенна туристическа дестинация за българите и е вторият по обем експортен пазар за страната ни. "Поставяме си много високи цели – да работим за мир, за развитие, за добросъседство и за свързаност", каза държавният глава.
Турският президент Абдуллах Гюл подчерта, че всяка година около един милион български граждани посещават Турция, което е показателен пример за отношенията между двете страни. Търговският стокообмен достига 3 млрд. евро, а целта е в "най-кратки срокове" да бъде достигнато ниво от 10 млрд. евро, което ще се случи със задълбочаване на двустранното търговско-икономическо сътрудничество, допълни Гюл.
Българският президент е заявил категоричната българска позиция в подкрепа на европейската перспектива на Турция и е изразил готовността на страната ни да сподели опита си в преговорния процес с южната ни съседка. "Споделихме общата визия за държавите в региона и заедно ще работим за тяхната перспектива за членство в ЕС и НАТО", каза още Росен Плевнелиев.
Евентуалното изграждане на нова енергийна мощност край турския град Инеада, в близост до турско-българската граница, е на дневен ред, стана ясно след официалните разговори. "Очакваме повече информация и търсим решение", каза президентът Росен Плевнелиев в отговор на журналистически въпрос. От своя страна, президентът Гюл посочи, че Турция обсъжда различни енергийни проекти, "но едно трябва да е сигурно - всички тези проекти трябва да бъдат съобразени със съответните екологични изисквания".
Пред турския си колега президентът Плевнелиев е повдигнал въпроса за непризнаването на дипломите на турските студенти, завършили български висши училища. Считаме, че това е временен проблем и ресорните министри ще намерят съответното решение, заявиха президентите Плевнелиев и Гюл. "България се ползва със сериозна репутация на регионален образователен център и обучава студенти от над 50 държави, припомни българският президент.
В турската столица държавният глава положи венец в Мавзолея на основателя на съвременната турска държава Кемал Ататюрк, след което беше посрещнат с официална церемония от турския си колега Абдуллах Гюл. В първия ден от официалната си визита в Турция Росен Плевнелиев ще има разговори с турския премиер Реджеп Ердоган и с председателя на Великото национално събрание на Турция Джемил Чичек. /БГНЕС
Коментари
Анонимен
какъв пример, те се базикат с нас, навсякъде построиха джамии.
Анонимен
и ние да построим църкви в анадола . с камбани и с икони вътре .
* Коментар транслитериран от системата
2 0Антон
3 млрд.евро сткообмен е добър показател за двете страни, но мисля, че това е за сметка на Турция в смисъл България повече внася стоки и услуги отколкото да изнася. България се нуждае преразглеждане на своята стратегия в това отношение и търсене на нови възможности, защото Турция не е важна само с своята собствена икономика, но да имаме предвид, че голяма част от капита на Средния Изток намира реализация в Мала Азия т.е. има голям потенциал, а за България голяма възможност..
Илиян
Да Антоне, имаш право. Повече внасяме от Турция, отколкото изнасяме. Основно перо в износа ни за Турция е...човешки ресурс. Човешки ресурс, разочарован от България. Пък нека масата вярва, че основен проблем на България са турците с по едно-две деца, а не циганите! Нека идват тука техните туристи например - един българин отива там на почивка за сума, която турчинът няма като оферта на пазара. На ски, море, за хазарт ако щете да идват! Нека идват на поклонение в тези прословути джамии. Нека идват и си оставят парите, защото май главно ние си оставяме нашите в Турция.