Турция започва работата по изграждането на интерконекторната газова връзка с България и решението за това вече е взето. Това е потвърдил днес пред президента Росен Плевнелиев премиерът на Турция Реджеп Тайип Ердоган, съобщиха от пресслужбата на държавния глава.
Турция разглежда като възможност газовата връзка да бъде изградена като част от трасето на проекта "Набуко-Запад". По този начин ще бъдат създадени допълнителни възможности за повишаване на капацитета и възможностите на проекта, когато бъде реализиран.
Работата по съвместни инфраструктурни проекти между България и Турция, както и сътрудничеството за повишане на енергийната сигурност в региона бяха основни акенти в разговорите на президента Росен Плевнелиев в първия ден от официалното му посещение в Турция. Турската страна не се е отказала от участие в работата по изграждането на скоростния път Русе-Свиленград, но намеренията ще бъдат обсъждани на техническо равнище, стана ясно след разговорите на българския държавен глава в турската столица. И двете страни ще насърчават инвестициите в транспорта, строителството и телекомуникациите, като са налице и конкретни инвестиционни намерения от страна на турския бизнес.
По отношение на потенциалното изграждане на нова енергийна мощност в близост до българо-турската граница край Резово, президентът Росен Плевнелиев уточни пред български журналисти в Анкара, че съществува идея на турски частен инвеститор за строителството на ТЕЦ в района с изграждане на пристанище за въглища. Проектът е в ранен етап на развитие, но поставихме проблема "с цялата му тежест и безпокойство", подчерта президентът. "Туризмът е стратегическа индустрия и за двете страни, а отговорното отношение към бъдещото поколение е да оставим чисти плажовете на бъдещите поколения", коментира Росен Плевнелиев. Държавният глава припомни, че вече беше изразено гражданско неподчинение срещу изграждането на нови енергийни мощности в граничния район. "Надяваме се на пълно разбиране от турска страна, че България има сериозен проблем с този проект. Сигнализираме за проблема навреме и очакваме оттук нататък да бъдем информирани и да има сериозно отношение", категоричен беше още държавният глава.
В Анкара президентът Росен Плевнелиев разговаря с председателя на Великото национално събрание Джемил Чичек и се срещна с представители на изселнически организации.
На 29 ноември държавният и глава и водената от него делегация ще бъдат в Истанбул. Росен Плевнелиев ще посети първата европейска железопътна гара на бъдещия ж.п. тунел под Босфора. Тунелът ще свърже азиатската с европейската част на Турция, а изграждането му е част от проекта за свързване на Централна Европа с Азия със скоростна ж.п. връзка.
В Истанбул президентът Плевнелиев ще има срещи с представители на Съюза на камарите и стоковите борси на Турция - най-голямата неправителствена организация, която представлява частния бизнес в Турция с 365 членуващи стокови борси, промишлени и търговски камари, както и със Съвета за външноикономически отношения на Турция, в който членуват 750 компании и близо 150 представители на бизнес институции, съвети, индустриални и търговски камари.
БГНЕС
Коментари
Както винаги...
Нашата работа е "дрън ,дрън Донке ле"""