С откриване на документална изложба „Януш Корчак. Крал на децата”, посветена на живота и делото на полския педагог, шуменци ще отбележат 70 години от смъртта му. В Полша 2012 г. е обявена за Година на Януш Корчак.

Януш Корчак (в действ. Хенрик Голдшмит) е писател, лекар, обществен деец, възпитател и мислител, пионер в областта на защитата правата на детето. Ръководи Сиропиталище за еврейски деца в продължение на 30 години (1912–1942). Работи за „Нашият дом”, сиропиталище за полски деца. Загива заедно със своите 192 възпитаници в газовите камери на нацисткия концлагер в Треблинка.

Изложбата, която се организира от Полският институт в София и Народно читалище „Добри Войников-1856“, съвместно със Славянското дружество „Васил Друмев“ в Шумен, ще бъде открита в понеделник – 3 декември, от 17.00 ч., в читалището. Тогава ще бъдат представени и българските издания на книгите на Януш Корчак „Крал Матиуш Първи” и „Избрани съчинения” от проф. дфн Правда Спасова от Института за изследване на обществата и знанието към БАН.

Крал Матиуш Първи е книга за желаещите да започнат приключение с Матиуш, както и за тези, които след години отново посягат към детската си книжка (първото издание излиза през 1922). Книгата е преведена на почти тридесет езика, в т.ч и на български (1966,1978, 2012) и излиза със съдействието на Полския институт в София, а книгата „Избрани съчинения“ включва педагогическите текстове на Януш Корчак - „Правото на детето да бъде уважавано“, „Как да обичаме детето“, както и неговия „Дневник“, който се публикува за първи път в България.

На следващия ден, 4 декември, вторник, от 13.00 часа, ще бъде прожекцията на цифровата версия на филма „Корчак” с режисьор Анджей Вайда и в главната роля Войчех Пшоняк. Сценарият на Агнешка Холанд е написан въз основа на дневника и писмата на Корчак, както и по разказите на хората, които са го срещали. През 1991 г. филмът е бил полският кандидат за Оскар.

ШУМ.БГ