Приключилият неотдавна конкурс на Фонда за научни изследвания "Финансиране на фундаментални научни и научноприложни изследвания в приоритетните области" бе проведен при многобройни драстични нарушения на законите и решенията на НС и МОМН, регулиращи материята, както и на собствения правилник на Фонда.
Това се заявява в обръщение на общото събрание на БАН до президента, МС, образователния министър и др. Според БАН, са нарушени нормативни документи, норми за прозрачност, установени европейски практики. Всички тези нарушения хвърлят дълбока сянка на съмнение върху обявените крайни резултати от конкурса и обезсмислят труда и амбициите на цялата научна общност от българските висши училища и научни институти, за които, според утвърдената от парламента "Национална стратегия за развитие на научните изследвания 2020", програмно-проектното финансиране е основният източник на средства", категорични са учените.
БАН изброява най-грубите нарушения на Правилника на Фонда: Националната стратегия за научни изследвания формулира отчетливо 5 области за приоритетно финансиране, важни за родната икономика, и предвижда заедно с това 15% от средствата за финансиране на фундаментални научни изследвания извън този кръг, "от полза само за световната икономика", но със значение за развитието на самите научни дисциплини. Според чл. 4. от правилника на фонда, "насърчаването на изследванията" е в тези направления. Ръководството на Фонда обаче преиначавайки до неузнаваемост и буквата, и духа на Стратегията, в частта за насърчаване на фундаменталните изследвания в посочения обем, тихомълком "дописва" свой шести измислен национален приоритет "Научни изследвания с приложения в педагогическата сфера", и разпределя над 6% от общия бюджет на проекти, свързани с манипулираната му формулировка.
Съгласно чл. 31 от Правилника, "оценяването на научните проекти и програми се извършва от независими чуждестранни рецензенти при спазване принципите на безпристрастност, компетентност и избягване конфликта на интереси", а национални рецензенти - според ал. (2) - се допускат само за проекти, свързани с културно-историческото наследство и националната идентичност. В разрез с това, всичките над 1094 проекта са рецензирани само от национални рецензенти. В оповестения на сайта на Фонда списък на националните рецензенти се откриват драстични случаи на потенциален конфликт на интереси на учени, които в същото време са ръководители на проекти, спечелили финансиране, близко до максималното. Колко са рецензентите измежду останалите членове на спечелилите екипи остава само да се гадае, заявяват от БАН.
Според тях и съставът на Изпълнителния съвет е формиран в нарушение на изискванията на чл.8 ал. (2), ал.(4) т.5 и ал.(5) от Правилника на фонда за възрастта и квалификацията на членовете му и баланса между научните направления, които те представляват. Оценката и класирането на проектите от конкурса са проведени в пряко противоречие с "Насоките за кандидатстване в конкурса" - официалният документ за условията, с които всички кандидати са длъжни да се съобразят при подготовката на проектите си, продължават да изброяват учените.
Деморализиращото въздействие от нарушенията на нормативните разпоредби се задълбочава от пълната липса на прозрачност и информационното затъмнение около конкурсната процедура, в пълен контраст с утвърдената европейска и световна практика. Всъщност, резултатите от конкурса не са и изобщо не се предвижда да бъдат оповестени. Оповестен е единствено списъкът на победителите в конкурса, което - при вече установените множество процедурни нарушения - е крайно неубедително. Процедурата за "достъп до експертните оценки от страна на ръководителите на некласирани проектни предложения", необяснимо разтеглена в бъдещето, е очевиден опит за отлагане на решението на възникналите проблеми и размиване на натрупаното напрежение, подчертават учените.
Те са убедени, че резултатите от приключилия конкурс "Финансиране на фундаментални научни и научноприложни изследвания в приоритетните области - 2012" отклоняват от реалното им предназначение немалка част от и без това оскъдните средства за програмно-проектно финансиране на научните изследвания в България.
От БАН настояват да бъдат анулирани резултатите от настоящия конкурс; да бъде изцяло осветлена процедурата по оценка и класиране на кандидатствалите в конкурса проекти, като в 14-дневен срок бъдат публикувани на интернет-сайта на Фонда на научни изследвания: Съставът на временните научно-експертни комисии по конкурса; Списъкът на рецензентите по конкурса, с посочване на областта им на компетентност и броя на рецензиите, които всеки от тях е изготвил; Пълният списък на всички участвали в конкурса проекти, като за всеки от тях бъдат приведени данните за основното приоритетно направление, по което се кандидатства (за да бъдат разсеяни съмненията, че при част от проектите не е изпълнено изискването на ч.ІІ, т.3 от "Насоките" за пълно съответствие на целите на изследването с приоритетната област); анотацията на проекта (до 1800 знака); професионалната автобиография на ръководителя на проекта (с което да бъде отхвърлено натрапващото се впечатление за липса на изискваната в "Насоките" научна компетентност при някои от финансираните проекти);
Да бъдат приети нормативни условия, осигуряващи пълната прозрачност за всички бъдещи конкурсни процедури, в съгласие с практиката на европейските научни конкурси и на тези в САЩ.
Относителният дял на средствата за всяко от приоритетните направления и за фундаментални изследвания да бъдат определяни и обявявани преди началото на конкурсите. Да се въведе и практиката за публикуване на интернет сайта на Фонда на научните и финансовите отчети на всички приключени конкурси, настояват още от БАН.
БГНЕС припомня, че до скандала в научните среди се стигна, след като Изпълнителният съвет на ФНИ предложи на министър Сергей Игнатов отстраняването на проф. Мирослава Кортенска за действия несъвместими с работата на ФНИ. Основанието за това са изнудването на членове на временни комисии и на служители на ФНИ от проф. Мирослава Кортенска, правенето на рецензии от чуждо име, влизане с чужда парола в електронна система за оценяване на проектите, подправка на документи и противоправно облагодетелстване с пари. За тези й действия е сезирана прокуратурата.
Проф. Кортенска е присвоила не по-малко от 30 000 лв., уточниха от ФНИ. След този скандал, в научните среди вече се води дебат за организирането и провеждането на Национален митинг за наука и образование във връзка със случващото се във фонда. Учените обмислят протест, на който да се поставят всички наболели въпроси в областта на науката и образованието. Те продължават да настояват и за преразглеждане на резултатите от последната сесия на ФНИ и въобще за реорганизация на работата на фонда. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар