Растеж се постига с реформи. Това заяви икономическият министър Делян Добрев по време на срещата за седма поредна година между представители на бизнеса и правителството под надслов: "Големите въпроси на 2013", предаде репортер на БГНЕС.

Ще дам пример с три реформи, които сме постигнали в нашето министерство, каза Добрев. Първо, от май 2011 г. имаме единен орган за подземните богатства. Преди бизнесът обикаляше от министерство на министерство и ние наследихме 1100 преписки заради този проблем. В момента след година и 3-4 месеца имаме само около 100 преписки, върху които още работим, похвали се той. Днес секторът дава около 5% от БВП, увеличихме приходите в бюджета два пъти повече, повишихме заетостта. Това е реформа, довела до ръст, обобщи той. По ОП "Конкурентоспособност" сключихме 492 договора с малките и средни предприятия (МСП) с общо сума по тях 700 млн. лв. безвъзмездна помощ. От май месец т.г. досега платихме повече средства за българските МСП повече, отколкото за периода 2007-2012 г. Средният срок на плащане бе от 3 до 6 месеца. Стартирахме програмата "Енергийна ефективност", а третата реформа, която още не е дала плодове е идеята за преместване на държавната администрация, изброи Добрев. Преместихме ресор туризъм в Пловдив, 50% от служителите напуснаха. За тях направихме конкурси при голям успех. В сектора на туризма като доказана туристическа дестинация за нас трябва да се стремим към големите пазари като Китай и Япония. Голям е потенциалът и на културно-историческия туризъм, посочи министърът.

Подготвили сме законови промени за насърчаване на инвестициите, за да получат инвеститорите статут на временно пребиваващи или да получат гражданство, отбеляза Добрев. Следващата година възнамеряване на постигнем 3 млрд. евро инвестиции и сме подготвили специален продукт "България" с придружаващ маркетинг за него. И спомена пътуванията си - минали и предстоящи до Китай, Япония, САЩ.

Добрев говори и за повишаване доходите на най-уязвимите социални групи, за насърчаване на износа. Трябва да се насочим с износа си към държавите, които регистрират огромни икономически ръстове - Китай, Индия, Турция и др.

По отношение на иновациите той каза, че трябва да се подкрепи секторът чрез оперативната програма. Туризмът също трябва да продължи да расте, използвайки нишите, които искаме да развиваме.

Колко средства ще вземем от ЕС за периода 2014-2020 г. зависи и от сегашното ни усвояване, посочи Добрев. Трябва да имаме определена специализация и с тези средства да постигнем най-висок резултат за програмния период. Имам пред вид стимулиране на иновациите и тук съвет за тях ще ни даде бизнесът с т.нар. ваучерна система, за да могат парите да стигнат до науката чрез бизнеса. Трябва да инвестираме и значителни средства в енергийна ефективност. Трето, да насърчаваме предприятията, които превръщат суровините в продукти с висока добавена стойност. Това ще бъде един от фокусите, коментира министърът. Четвърто - подкрепа за предприятията с експортна ориентация, вероятно за новите пазари, които споменах.

Две са сферите, в които трябва да направим реформи - първата е в държавните структури, които подкрепят експорта на България, каза Добрев. Кой се занимава сега с това не знаем, нямаме специално звено за това. Второто нещо е за иновациите. Нямаме ясно определена структура, която да се занимава с тях, с ясни функции, с ясни отговорности, очерта той новите си приоритети. /БГНЕС