"Нито една забележка няма към България президента Обама", заяви премиерът на България сред срещата си с американския президент в Белия дом. "Не очаквах толкова добри неща да чуя за България.", предаде специално за БГНЕС от Вашингтон Соня Каникова.
Барак Обама даде ясен знак за положителното си отношение към България още в своето изявление преди срещата. "Още в самото начало искам да подчертая, че България е сред нашите най-важни съюзници в НАТО", каза той и отправи благодарност за партньорството в НАТО, за подкрепата в Афганистан и за направените от България саможертви. Президентът посочи, че се е срещал и разговарял с българския премиер по предишни поводи и че той винаги е бил "много ефективен лидер на световната сцена".
"Между нашите две страни има силни връзки, включително чрез многото българи в моя град Чикаго", каза президентът. "Това ни напомня за отношенията между България и САЩ."
Сред сферите на "отлично сътрудничество" Обама постави "разследването на престъпления, правоохраняването и контратероризма". Той не само не отправи никакви критики към София за разследването на терористичния акт в Бургас, но изказа благодарност към Борисов за неговото "щателно разследване на трагичната терористична атака, при която в България бяха убити израелски граждани". По-късно, по време на срещата, двамата лидери са обсъдили разследването и американският президент е приел напълно позицията на Борисов, че е необходима още работа, преди да бъдат назовани извършителите или поръчителите на престъпния акт. "Не можем да посочим в момента прекия извършител или поръчителя на този гнусен атентат по простата причина, че ни липсват още доста брънки от веригата", каза Борисов по време на пресконференция след срещата в Белия дом.
"След днешната среща и американските служби ще работят доста по-активно", заяви той. Двамата лидери са обсъдили информацията, с която разполага България за извършителя – "образ, ДНК, пръстови отпечатъци, но въпреки това няколко месеца вече най-могъщите служби не могат да го идентифицират", посочи премиерът. "Това, което имаме към момента, е достатъчно за службите да фокусират своята дейност върху дадени хора, страни и организации, но това няма да издържи в съд", каза той. "Когато сме готови, трябва да сме категорични. Затова президентът Обама подчерта, че абсолютно се солидаризира с моето становище."
"Казах му, когато поработят и неговите, и моите служби, и тези партньорски служи, които работят в България, за да докажат този човек кой е, откъде е дошъл, коя е неговата среда, кое е неговото семейство, кои са неговите приятели и тогава вече, към това, което имаме, всичко ще бъде ясно", добави Борисов.
Срещата между Обама и Борисов продължи с около 30 минути по-дълго от предвиденото. Двамата са разговаряли за всички предвидени теми – от енергетиката и реформата в съдебната система, до регионалната роля на България на Балканите и премахването на визовия режим за български граждани. Борисов съобщи още в изявлението си преди срещата, че въпросът за визите интересува живо хората в България. За отпадането на визите ще са необходими допълнителни усилия, посочи в пресконференцията той. Той вижда тези усилия в лобиране за положителен глас в американския Конгрес, където трябва да бъде гласувано решението. Но миналата седмица, в интервю след посещението си във Вашингтон, вътрешният министър Цветан Цветанов каза, че България трябва да положи усилия да намали броя на отказите на американски визи.
Очевидно е, че едната от причините за радушния прием на Борисов във Вашингтон е изключително доброто сътрудничество между България и САЩ в сферата на сигурността и правоохраняването. Но самият Обама посочи в речта си, че "отношенията не се основават само на въпросите на сигурността". Той вижда България като страна, която се модернизира, която напредва по пътя на европейската си интеграция и интеграцията си в световната икономика, която отбелязва успехи в изграждането на откритост и прозрачност на управлението. "Ние сме силно впечатлени от напредъка, отбелязан в България", заяви президентът.
"Сами чухте оценките на президента Обама за България и те са достатъчно ясни, за да очертаят целия кръг от разговори", каза на журналистите от България Борисов.
Наистина ги чухме. Можем да им се чудим, но трябва да ги отчетем. Може би не трябва да им се чудим: погледът на Вашингтон към България е по-широк и отчита общата посока на развитие на страната, която очевидно намира за положителна.
Вашингтон беше наистина щедър в посрещането си на българския премиер. Той положи венец пред гроба на незнайния воин на Арлингтънското национално гробище и беше приветстван с внушителна церемония с пълни военни почести и 19 оръдейни салюта (като глава на правителство).
А самият Обама в края на речта си призова Борисов да се възползва от невероятно топлото за декември време и да се разходи и разгледа града докато е тук. /БГНЕС
Коментари
МНЕНИЕ
"Нито една забележка"--ТОВА НЕ МЕ ТОПЛИ"
"БЪЛГАРИЯ--най-важния съюзник в НАТО"???-- СМЯХ!!! Добре,че е България. Без нас какво ли щеше да бъде?
"Между двете страни има силни връзки"--По-голям СМЯХ.
Тогава да ни построят АЕЦ,за тяхна сметка, както РУСИЯ ще ПОДАРИ на ТУРЦИЯ, понеже ги мляха по приятелски през 1878.
Стефанов
Остана и тона ни със САЩ да е отрицателен.Не ни стига другото ами скарани с Америка.Той тона положителен ама докладите на посланниците много отрицателни.С едни слосочетания от "мафия","наркотици","премиер","обвързан".Както и да ги подредиш все кофти.
BG
България е на първо място по мизерия в Европа!45% от населението живеят на ръба на бедността-това е изследване на Евростат.Те дори не могат да си представят,че 50% от българите живеят под прага на бедността!!! Може би това е имал предвид Обама,като казва,че сме лидери на Балканския полустров.Дори Румъния е след нас по този показател!
Питам се дали не съм объркала страната???
Световен лидер! Модернизираща държава! Лидер на Балканите!
Напредък в отношенията с Америка , ако е вярно, защо има визов режим?