Няма обществена поръчка, на която да няма печеливши и губещи, а губещите винаги са давали всичко от себе си, за да може да се чуе и техният глас.

Именно затова е добре да се чуят аргументите на министъра и на комисиите защо са избрали точно тези да спечелят. Така президентът Росен Плевнелиев коментира протеста на учени, които призоваха за оставката на министъра на образованието Сергей Игнатов, предаде репортер на БГНЕС. Бих окуражил министърът да отиде в парламента и да даде обяснения, каза още президентът. "Ако говорим за прозрачност, тя се доказва на дела", допълни той.

Плевнелиев се въздържа от конкретен коментар по коледните добавки, но заяви, че е много важно да има дългосрочно планиране, а не чести коментари по темата. Възможност за коледни добавки президентът откри в планирането на дефицита. "Правителството е планирало дефицит от 1.3%, към момента ние сме на по-малък дефицит, вероятно ще приключим около 0.7 - 0.8%. Тоест освен коментиране по темата дали ще има коледни добавки има планиране с дефицит, който е комфортен и би позволил еднократно раздаване на помощи", обясни Плевнелиев.

Днес президентът изнесе кратка реч пред абсолвенти с отличен успех по повод инициативата "Младежка визия за развитието на България". Вие сте настоящето и бъдещето на България и идеите ви трябва да бъдат чути, обърна се Плевнелиев към студентите. Вярвам, че промените се случват тогава, когато се създаде среда, в която младите могат да развият потенциала си, допълни той.

Президентът пое ангажимент да помогне предложенията, които ще бъдат изведени след днешните дискусии с абсолвентите, да достигнат до институциите. Плевнелиев напомни и за едно негово минало обещание - да назнача млади и можещи професионалисти в Президентството. Никога досега в президентската институция не е имало толкова много млади хора, които работят и управляват своята държава, добави той.

Ние водим спор, добронамерен спор, с нашия бизнес, заяви ректорът на СУ "Св. Климент Охридски" проф. Иван Илчев. Бизнесът иска от нас да създаваме специалисти, които веднага след завършването си да постъпят и да работят, за да изкарат допълнителни печалби за работодателите, без те да са влагали средства за подготовката на тези кадри. Ние твърдим, че за СУ и добрите университети в България основната задача е да развиват вашия интелект. Защото вашият интелект е най-голямото богатство на България", обърна се той към абсолвентите. /БГНЕС