Хилари Клинтън си взе сбогом с колегите си от НАТО, след като за последен път се срещна с тях в качеството си на държавен секретар и похвали военния алианс за големите крачки, които е направил.

"Прекарах известна част от времето си в тази сграда в последните четири години и смятам, че това беше добре прекарано време", заяви Клинтън след двудневната среща на представители на 28-те държави членки на Алианса в Брюксел. "Алиансът направи големи крачки", заяви американският държавен секретар, като нарече 60-годишната организация, създадена в началото на Студената война, една от най-големите сили за стабилност и сигурност.

Клинтън беше редовен посетител на щаб-квартирата на НАТО в четирите години на мандата й, като присъстваше на срещите на външните министри на държавите членки, провеждани веднъж на шест месеца. Но тя ще напусне поста си в началото на 2013 г. и иска да се върне към личния си живот след две десетилетия под светлините на прожекторите.

Клинтън изброи цял списък с постижения на Алианса, сред които планирането на изтеглянето от Афганистан, "голямата успешна операция в Либия", възобновяването на замразените преговори с Русия и разширяването на организацията. САЩ са благодарни на НАТО, заяви Клинтън и допълни, че сега Алиансът "е необходим повече от всякога, така че трябва да продължим да инвестираме в него".

"След повече от 60 години, той ни държи в безопасност, той носи сигурност и стабилност в глобален план. И чрез нашето партньорство сме способни да правим повече на повече места", изтъкна Клинтън. "САЩ смятат за изключително ценна възможността да се консултират в тясно сътрудничество с нашите европейски съюзници по предизвикателства, вариращи от Сирия до Близкия Изток и Северна Корея", допълни тя. /АФП