Руският президент Владимир Путин разкритикува опозицията, като заяви, че "хора, които получават пари от чужбина и обслужват чужди интереси, не могат да играят политическа роля в Русия".
Кремъл обвини многократно опозицията, която събра стотици хиляди хора на улиците през изминаващата година, че получава пари отвън. "Всяка чуждестранна намеса, пряка или непряка, в политическите ни дела е недопустима", заяви руският президент в годишното си обръщение към нацията.
"Руската демокрация, това е властта на руския народ с неговите собствени традиции, това не е прилагането на норми, които се опитват да ни наложат отвън", подчерта Путин. Президентът намекна по този начин за критиките, изразявани в последните месеци от ЕС и САЩ след провеждането на спорните избори в Русия и увеличаването на арестите и осъжданията на опозиционери.
"Цивилизован диалог е възможен само с цивилизовани политически сили, действащи в рамките на закона", заяви Владимир Путин. Двадесетина опозиционери, обвинени, че са участвали в масови безредици при протест в Москва, който завърши със сблъсъци с полицията, в момента са в предварителния арест и рискуват да бъдат осъдени на много години затвор.
Путин изглежда искаше да отговори на обвиненията за втвърдяване на властта в последните месеци: "Натрапването на властта в областта на мненията и убежденията на отделните хора е без съмнение проява на тоталитаризъм. Това е напълно недопустимо за нас. Нямаме намерение да вървим в тази посока".
Освен това той обеща, че "борбата с корупцията ще продължи" на фона на корупционните скандали, които в последните седмици хвърлиха петно върху най-високите етажи на държавата с отстраняването на министъра на отбраната и подвеждането под отговорност на бившата министърка на земеделието. Призивите за борба с корупцията се умножиха след идването на власт на Путин през 2000 г., но напредъкът в тази област е минимален и това се признава дори от властта.
Руският президент изрази също така желанието си да морализира икономическия живот, като поиска край на внедряването на големи руски компании в офшорни зони. Тази практика позволява например на руския алуминиев гигант "Русал", благодарение на клоновете си в Джърси, да запазва до 90% от приходите си, съобщи неотдавна в. "Ведомости".
Путин поиска също така, без да влиза в подробности, въвеждането на данък върху богатството, въпрос, който се обсъжда от няколко месеца в Русия. Според класация на сп. "Форбс" в Русия има 96 милиардери, което я поставя на второ място в света след САЩ. Путин, който изрази задоволство от нарастването на руското население от 2010 г. насам след намаляването му в последните години, призова руснаците да правят повече деца. "Смятам, че норма в Русия трябва да стане семейство с три деца", заяви той.
Руският президент подчерта, че Русия трябва да остане "суверенна и влиятелна" в момент, когато светът "навлиза в ера на важни промени и може би дори на смутове". Както често го прави, Путин се позова на патриотичните ценности, като призова сънародниците си "да запазят националната идентичност и да не се губят като нация". /АФП
Коментари
Добави коментар