"България категорично иска да участва в единния банков надзор, но не подкрепя тази част от икономическата интеграция, отнасяща се до данъчната система в страните членки на ЕС".

Това заяви министър-председателят Бойко Борисов преди редовното заседание на Европейския съвет в Брюксел, съобщиха от правителствената пресслужба. "Като финансово дисциплинирана държава в Европа, България винаги е държала да има единен централен банков надзор в Европейската централна банка", заяви премиерът и подчерта, че страната ни защитава тезата, че всяка държава, която участва там, независимо дали е в Еврозоната или извън нея, трябва да има право на глас и този глас да е равен на гласа на страни като Германия, Франция или Гърция. Според българския правителствен ръководител "интеграцията на банковия сектор ще донесе необходимата стабилност и растеж на страната и е голяма гаранция, че няма да има банкови фалити."

"Това, за което страната ни е категорично против, е еднаквата данъчна система в рамките на ЕС", коментира още Борисов и изрази надежда, че въвеждането й ще бъде отложено във времето поне с още десет-петнайсет години.

На двудневната редовна среща в Брюксел държавните и правителствените ръководители на страните от Европейския съюз дискутират икономическата политика на ЕС, реформата на Икономическия и паричен съюз, годишният обзор на растежа за 2013 г., общата политика за сигурност и отбрана, политиката на разширяване на ЕС през следващата година и годишните доклади за напредъка на страните от Западните Балкани.

"По отношение присъединяването на Македония към Евросъюза страната ни винаги е подкрепяла Македония изцяло – както за членството й в ЕС, така и за влизането й в НАТО", заяви премиерът Бойко Борисов. По думите му Македонската страна е най-близката ни държава, а македонците – са най-големите ни приятели, но за присъединяването й към "европейското семейство" Македония първо трябва да покрие всички критерии – особено тези за добросъседство. "Историята не е нещо, което се пренаписва или преиначава, има исторически факти, които са признати и ние не можем да допуснем да ни се краде историята", допълни премиерът и заключи, че "добросъседството и европейската интеграция изискват толерантност и признаване на това, което другите народи векове наред са постигали". /БГНЕС