Софийски градски съд измени мярката за неотклонение на Алексей Петров от най-тежката "задържане под стража" в следващата по тежест "домашен арест", предаде репортер на БГНЕС.

Делото е резултат от МВР - операцията "Октопод" - една от знаковите при досегашното управление на вътрешния министър Цветан Цветанов. Съдът споделя доводите на защитата, че прокуратурата не е положила нужното за установяване на обективната истина. Прокуратурата в Тетевен е имала достатъчно време да извърши проверката по производството там за установяване дали свидетелят Пламен Устинов е принуждаван да лъжесвидетелства.

Според съдия Румяна Ченалова е фрапиращо, че за времето от месец май досега прокуратурата не е положила необходимите грижи за установяване на обективната истина за това дали е оказвано въздействие на свидетелите.

По-рано днес бе приета и тройна експертиза за здравословното състояние на Алексей Петров, според която той се повлиява благоприятно от лечението и не може да се лекува в болницата към затвора. Здравословното състояние на Алексей Петров се е подобрило след рехабилитацията и физиотерапията, провеждана в болницата в Банкя. Определението на съда все още не е окончателно и може да бъде протестирано или обжалвано пред Софийския апелативен съд.

Обвинението все още не е решило дали ще протестира решението. Един от наблюдаващите прокурори по делото Светлозар Костов е категоричен, че пускането на Алексей Петров от ареста не е провал, а "донякъде е изненада". "Но знаете - по Коледа стават чудеса", коментира Костов.

Той смята, че донякъде може да се очаква, че делото ще върви по-лесно, ако Петров не е задържан. "Тогава може би няма да се случват такива събития като днешното с двете бомби, които трябваше в 9.20 часа да гръмнат в тази палата. Не обвинявам никого, но за себе си имам предположение, че сигналът за бомбите днес в тази Съдебна палата е свързан с делото Октопод", коментира прокурорът.

Според него едно от обясненията за целта на това отлагане е, че за днес бе планирано да бъдат разпитани двама анонимни свидетели. "С тези свидетели вече навлизаме в темата организирана престъпна група, рекети, физическо насилие, извършвани от Алексей Петров лично. Това е болезнена тема за подсъдимия, пък и за останалите подсъдими. Затова допускам, че част от малките битки в тази дълга война е да се пречи на разпитите от време на време", каза той.

Съдът днес не гледа делото по същество, а само мярката за неотклонение на Алексей Петров. Причината бе, че един от подсъдимите - Цеко Йорданов и защитникът му не се явиха в съдебната зала. Те дошли за заседанието сутринта, но поради сигнал за бомба Съдебната палата бе изпразнена. Част от адвокатите заявиха пред съда, че двамата са били пред служебния вход на Съдебната палата, но тогава прокурори от ВКП им казали, че сградата се затваря за 24 часа. /БГНЕС