Вашингтон очаква от Румъния – негов ключов съюзник – да спази обещанията си за зачитане на правовата държава и за провеждане на икономически реформи, за да се избегне повтаряне на кризата от лятото. Това заяви за АФП американският посланик в Букурещ.

Румъния даде обещания. Ще ги удържи ли? Зачитането на всичките й обещания може да е въпрос на живот и смърт в един съюз, каза Марк Гитeнстейн, чийто мандат е пред приключване.

НАТО и САЩ, които са в тесен съюз с Букурещ, избраха Румъния, за да разположат ключов елемент от бъдещия си противоракетен щит.

Но това лято Букурещ бе остро критикуван от Европейския съюз и от САЩ заради методите, използвани от левоцентристката управляваща коалиция начело със Социал-либералния съюз в опита за сваляне на президента десноцентрист Траян Бъсеску. Държавният секретар Хилари Клинтън неотдавна определи като "смущаващи" събитията от това лято.

Изправен пред всеобщото негодувание, премиерът Виктор Понта се ангажира, че правовата държава ще бъде зачитана. Социал-либералният съюз, който дойде на власт през май, спечели убедителна победа на изборите преди седмица, но ще трябва да съжителства с президента Траян Бъсеску, чийто мандат изтича през 2014 г.

Управляващата коалиция има заслугата, че обеща да спазва условията по споразумението за финансиране с Международния валутен фонд и критериите, определени от ЕС за подобряване на съдебната система и борбата срещу корупцията. Тя трябва да спази обещанията си, подчерта Гитенстейн.

Засега всичко показва, че ще следва тази насока. Ако не го направи, ще има сериозен проблем и тя ще се изправи пред нова криза, предупреди той.

Според посланика мъчително е било да са наблюдава спектакъла от това лято. Не повтаряйте тази криза, призова той румънските политици.

Румъния трябва да си даде сметка как гледат на нея в чужбина, по-специално инвеститорите, които вече са подозрителни към Източна Европа. Те трябва да бъдат убедени, че правовата държава се зачита, че има прозрачност, че нещата са предвидими, подчерта Гитенстейн.

За четири години в Румъния се изредиха четири правителства и анализаторите се опасяват от нови сътресения, ако президентът Траян Бъсеску откаже да назначи Виктор Понта за министър-председател въпреки съкрушителната победа на Социал-либералния съюз

Стабилността не е само за инвеститорите. Тя е важна за жизненото равнище на румънците, за да решат техните деца дали да останат в страната или не, добави посланикът, който е внук на румънски емигранти.

Близо три милиона румънци напусната втората най-бедна страна в ЕС в търсене на работа и по-добри условия на живот, предизвиквайки бягство на мозъци.

Днес третият език, който се говори в централата на Майкрософт в Редмънд е румънски, посочи Гитенстейн.

Ромите в Румъния трябва по-добре да се организират политически, както направиха черните в САЩ, за да сложат край на дискриминацията, на която са подложени, каза още американският посланик в Румъния в интервюто си за АФП.

Положението с ромите в Румъния е обезсърчително. Израснал съм в Юга на САЩ и съм бил свидетел на същото по отношение на афроамериканците, които бяха дискриминирани и маргинализирани от бялото мнозинство, посочи той.

Според официалното преброяване в Румъния живеят 620 000 цигани, но според НПО те са близо два милиона.

Подобряването на положението им бе тема, която отсъстваше от предизборната кампания за последните избори. Според Гитенстейн това е най-голямото предизвикателство, с което румънците трябва да се справят. /БГНЕС