Институтът за модерна политика и Фондация за свободата "Фридрих Науман" в България ще изследват за втори път темите табу в българските медии, съобщиха от ИМП.

Екип под ръководството на медийния експерт д-р Иво Инджов с помощта на студенти от СУ "Св. Климент Охридски" ще извърши мониторинг на подценените, пренебрегнатите и автоцензурираните теми от значим обществен интерес във водещите печатни и онлайн медии през 2012 г. Номинациите за темите ще започнат на 20 декември и ще продължат до 20 януари. Могат да бъдат предлагани теми - регионални, национални и международни, които са значими за цялото общество или специфични обществени групи и звучат достоверно. Класацията "Топ 10" на темите табу ще бъде оповестена през пролетта на 2013 г. Тогава ще бъде представен и сборник с анализи за причините за журналистическата автоцензура в българските медии през 2011 г.

Във второто издание на проекта ще има няколко новости. За разлика от първото проучване, в което бяха обхванати десет национални вестника, във второто обект на мониторинг ще бъдат и водещите онлайн медии, които са се фокусирали върху сфери като политиката, икономиката, социалните проблеми, културата.

Ще бъде дадена възможност и на граждани, които нямат професионални ангажименти в медийната сфера, но следят нейното състояние и заемат активна позиция по обществени проблеми, да номинират табуизирани теми в медиите. Това ще става на специална платформа на сайта на Института за модерна политика (http://www.modernpolitics.org), която ще заработи преди Нова година. Ще бъде разширен кръгът от експерти – журналисти, медийни изследователи, политолози, социолози, университетски преподаватели в тези сфери и представители на широк спектър НПО, които могат да посочват теми табу в медиите и да аргументират накратко своите номинации. През 2012 г. в проучването се включиха стотина експерти, през 2013 г. очакваме да бъдат двойно повече.

Номинациите ще бъдат сортирани и класирани по степен на обществена значимост. Първите 30 теми ще бъдат проучени внимателно от студенти по политология и журналистика под ръководството на опитни преподаватели по три критерия: обществена значимост, достоверност и фактологичност, степен на пренебрегнатост в медиите. На финалния етап компетентно жури ще изготви класация за степента на нарушаване на обществения интерес вследствие на пренебрегване, подценяване или табуизиране на дадена тема.

На 12 юли Институтът за модерна политика и Фондация за свободата "Фридрих Науман" в България оповестиха темите табу в печатните медии през 2011 г. Ето как изглеждаше списъкът: "Банките – "гнили ябълки" по "Уикилийкс", "Тъмното минало на Бойко Борисов по "Уикилийкс", "Откъде са парите на Цветелина Бориславова", "Скандалното предизборно видео с Иван Тотев", "Кадруването в съдебната система" (извън случая "Владимира Янева"), "Проблемите на ромите отвъд "Катуница" и престъпленията", "Държавата и ЕС като рекламодатели в медиите", "Насилие и дискриминация срещу хомосексуалисти", "Сигурност и ядрена енергетика в България – липса на рационални дебати", "Сигурност и шистов газ в България – липса на рационални дебати", "България – непроходима за хора с увреждания", "Препоръките на парламентарната Подкомисия за СРС, какво се случи с тях", "Полицейско насилие над криминално проявени лица и арестанти", "Скандалите за "Алея първа" във Варна, "ACTA – подготовката на споразумението и българската позиция", "НПО-тата на държавна хранилка".

Проектът "Темите табу в българските медии – граждански мониторинг" е вдъхновен от аналогични изследванията на цензурирани и подценени теми в медиите в САЩ - Project Censored (http://www.projectcensored.org) и в Германия - Initiative Nachrichtenaufklärung (INA) Германия (http://www.nachrichtenaufklaerung.de.) Тяхната цел е да коригират пропуските в работата на журналистите и да стимулират развитието на критична контрапубличност. През есента д-р Иво Инджов беше на работно посещение за обмяна на опит в Института по журналистика на Техническия университет в Дортмунд, Германия, където е базирана INA. Екипът на българския проект възнамерява да установи контакти и с Project Censored в САЩ. /БГНЕС