Областният съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси прие на свое заседание днес Областна стратегия за интегриране на ромите за периода 2012 - 2020 година. В началото на 2013-та ще се приемат и общински стратегии и планове за действие, които ще включват по-конкретни мерки.
Статистическите данни от Преброяване 2011 сочат, че в Шуменско живеят 13 847 роми /4,9%/, като броят им е с 0,2 процентни пункта повече от 2001-ва година.
Като най-големи проблеми пред ромската общност, областната комисия отчете високата безработица и изключително ниската образованост.
Общият брой на заетите лица в областта е 60693 души, от тях ромите са само 1 378, т.е. коефициент на безработица сред ромското население е от порядъка на 61%, а причината е пряко свързана с нивото на образование. От ромите едва 0,39 % са със завършено висше /48 души/. 6,9% - със средно образование, с основно са 4323 души (35.9%), а с начално и по-ниско са 4230 (35.13%). 679 от ромите пък не са посещавали никога училище.
Данните сочат запазване на тенденцията много млади роми да остават без подходящо образование, рано да напускат училище, или да не тръгват на училище, което поставя пред тях редица бариери пред включването им в пазара на труда. Затова сред приоритетите в приетата областна Стратегия са обхващането и задържането на ромските деца в училищата, допълнителна работа за овладяването на българския език още от ЦДГ, изграждане на работеща система за кариерно ориентиране и консултиране на учащите се и др.
„Трябва да се работи с ромските организации, да им се предоставят делегирани дейности при написването и реализацията на общинските стратегии, тъй като те най-добре познават проблемите на общността”, каза по време на обсъждането Сергей Каракашев, член на Националния съвет по етнически въпроси към Министерски съвет.
Председателят на Областния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси и зам.-областен управител Красимир Попов призова представителите на общините в Съвета да побързат с подготовката на общински стратегии. Такава е приета само в община Нови пазар.
ШУМ.БГ
Коментари
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
AZ
-..." не се гаси това що не гасне". за това племе наречено ци-га-ни,няма интегриране,те живеят ден за ден,и за тях няма утре...,аплодирам, тези които вече са направили не една и две крачки в страни, от тези които само искат,искат,а не давот нищо за да получаваат,а тези направили тази крачка вече не са в махалата и за тях тя е история...
* Коментар транслитериран от системата
2 7ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
*
13 847 към 2011г.мили боже!, та то шумен е станал по-зле и от сливен!!! сщо ли???,сащото не останаха българи.на където и да се обърнеш само турска и циганска реч да се чуди човек в българия ли зме или в...???
* Коментар транслитериран от системата
9 8до звездичката от 16:40
Научи БЪЛГАРСКИ език и не се занимавай с БЪЛГАРСКИТЕ дела!Това,което си написал и вероятно мечтаеш да стане НИКОГА няма да се случи тук!Марш в анадола!
не така
Не бъдете лоши.За пълна и безпроблемна интеграция по-добре да им организираме един круиз. И без това всичко им плащаме, да им платим и това удоволствие. А корабът ще се казва Титаник.
liverpool
Добре, че са ромите да правят разделно сметосъбиране в Шумен. Инъче е хубаво да интегрираме по един ром вечер !
митра
а къде се загуби този шекер и денчо
батко
"връзка с ромски организации" означава ново потъване на едни милиони.Този шеф сигурно знае, но явно има изгода да премълчава,че тези организации са в ръцете на цигански касти които работят единствено за собственото си угояване.Огромната маса гладни циганчета си остават такива