За периода от 2007 до 2010 година недекларираните приходи от имотни сделки са близо 675 милиона лева, заяви директорът на дирекция "Управление на риска" в НАП Николай Петков, предаде репортер на БГНЕС.
Приходната агенция е направила анализ на укриване на приходи от агенции и брокери на недвижими имоти. По данни на НАП неплатени данъци за периода 2007-2010 са общо 122 милиона лева, като в това число не влизат местните данъци и такси, тъй като те не се събират от НАП. Според прогнозните данни за последните две години, през 2011 година недекларираните приходи от сделките с недвижими имоти са били 103 милиона лева, а през тази година 86 милиона лева.
От НАП констатират, че броят на нелегитимните брокери нараства в последните години. Приходната агенция смята, че 8 от 10 лица, работещи в тази сфера са рискови що се отнася до укриване на приходи и задължения.
От приходната агенция планират различни мерки през следващата година, които ще бъдат насочени към най-рисковите играчи на пазара на имоти. Те ще поканят собствениците на сайтове, в които се публикуват обявите за недвижими имоти и да ги помолят там на видно място да са описани най-честите рискове при извършване на този тип сделки. Целта е да се повиши общественото разбиране по темата. Ще се предприемат и редица ревизии и проверки в бранша на посредниците на пазара на недвижими имоти.
Колкото пазарът на имоти е по-активен, степента на укриване е по-малка, установяват от НАП. Според експертите на агенцията през 2007 нелегалните брокери са били 799, като техният брой постепенно нараства до 1150 през 2011 и до 1110 през тази година. Относителният дял на нелегалните брокери спрямо всички посредници на пазара също нараства. През 2007 те са били само около 22 %, а през 2012 са над 30 %. Данните на НАП показват, че през 2012 година брокерите, които са работили в страната са били 2500, но според тях реално действащите лица на пазара на имоти през тази година са били близо 3600.
Всеки гражданин, който е участвал в имотна сделка и е получил документ, различен от касова бележка, трябва да сигнализира в НАП за това нарушение, препоръча говорителят на приходната агенция Росен Бъчваров. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар