Бих казал, че Искра Фидосова е проблем на Изборния кодекс, заяви пред БГНЕС народният представител от СК Йордан Бакалов.
Наблюдавам, че председателят на парламента Цецка Цачева се опитва да стигне до някакъв компромис за поправките в ИК, за да няма това противопоставяне на управляващи и опозиция, но това е човекът /Искра Фидосова-бел.р./, който успя да го постигне, поясни той. "Но определено зад якия й гръб, както се казва, стоят двама - премиерът и вицепремиерът Цветанов", потвърди синият депутат. Според него именно поради този факт тя си позволява такова поведение. На въпрос към Бакалов дали е близо до истината казаното от Фидосова вчера, че от 32-те препоръки на ОССЕ към изборното ни законодателство, 20 от тях са технически, той заяви: На нея лично бих й отговорил – не. Защо след като са технически, само България и Малта са единствените държави от 27-те в ЕС, които се поставят под наблюдение. Така че, ако обича, да не се опитва да манипулира, защото тя може да прави това спрямо някои хора, които са в "Горно Нанадолнище" и поради липса на информация не го знаят, но тук сме парламент и да не се опитва да го прави, обясни той. А след като са технически препоръките, защо тогава не са ги приели и защо оставаме под наблюдение, запита Бакалов. И защо направиха така, че обединиха всички срещу себе си, продължи с въпросите синият депутат.
Управляващите изглежда точно това търсеха - в Изборния кодекс да няма поправки. При положение, че сега се опитват някои на някого да се извиняват и това е претекст да не се вкарва в парламентарна зала ИК, означава, че се цели едно нещо - да си останат старите текстове и пред проверяващите в Европа управляващите да кажат: ето, видите ли, ние искаме от опозицията да се извинят и затова не възобновяват разглеждането на промените, коментира той. Старите текстове на ИК напълно ги устройват, смята Бакалов.
В продължение на много години наблюдавам едни и същи грешки на управляващите, независимо кой е на власт. В последната година от мандата те правят невероятни усилия, за да консолидират всички срещу себе си, надхвърли темата той. Естествено и накрая точно те са губещите, защото хората обикновено ги наказват - казвам го от личен опит, констатира Бакалов.
Приетият днес на второ четене Закон за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество депутатът коментира така: в момента поправките са съобразени с решението на КС за отмяна на определени текстове. А иначе битката с престъпността не може да се извършва само от една институция. И ако трябва да анализирам това, което се случи с кандидатурите за КС, изводът ми е следният. Тези, които наистина трябва да се борят с престъпността и да отнемат активи от престъпна дейност в един момент се оказва, че са доста "комбинативни" - със сметки в офшорни зони, със сериозни имоти. Интересно как ги натрупаха със заплатите си, запита Бакалов и вижда като едно от решенията да се търсят кандидати в преподавателските среди. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар