Отпуснали са ни точно толкова, колкото имат възможност да ни отпуснат. Така отговори зам.-министърът на транспорта Валери Борисов на въпрос за това колко пари са заложени за цифровизация в Бюджет 2013, предаде репортер на БГНЕС.

На 1 март 2013 г. цифровият сигнал трябва да бъде пуснат, на 1 септември пък аналоговият сигнал ще бъде спрян. През юли тази година финансовият министър Симеон Дянков каза, че цифровизацията не е по силите на бюджета и при възможност трябва да искаме отлагане на процедурата. Тогава той обясни, че средствата, които първоначално са заявени, изглеждат огромни и уточни, че става въпрос за 300 млн. лв. за 2-3 години.

Няколко месеца по-късно зам.-транспортният министър Валери Борисов не каза в крайна сметка колко пари са отпуснати за процеса с мотива, че не иска да спекулира с цифри. Той посочи единствено, че диалогът, който са водили с Министерство на финансите е бил много динамичен.

Ясно е обаче колко пари ще се опуснат за първия етап на информационната кампания за въвеждането на цифрова ефирна телевизия в България - 8 330 000 лв. без ДДС. Кампанията ще се проведе от декември 2012 г. до март 2013 г. и ще включва излъчване на клипове, образователни филми, брошури и публикации, ще има и сайт. Поръчката е спечелена от консорциум Ти Си Ти Ви.

Експертите по медия планиране са направили добър микс, покриващ всички категории. Критериите, по които са избрани медиите са гледаемост, влияние, за да се постигне това нещо почти всички медии ще бъдат ангажирани, каза Вера Джамбазова от консорциума. Така и не стана ясно обаче кои точно са медиите, които ще излъчват клиповете.

Целта на кампанията е информацията да достигне до всеки българин и той да е наясно какво трябва да направи до реалното преминаване изцяло към цифрово излъчване през септември.

До 260 000 българи пък ще могат да получат и ваучер за декодер – около 60 лв. при определени условия. На такива ваучери ще имат право хората с право на енергийни помощи за настоящия отоплителен сезон. Декодиращо устройство струва между 50 и 200 лв. /БГНЕС